Son Dakika

Trabzon Hurması İlimizde her geçen gün üretimi artan ve talep gören bir üründür.”

Amasya’da son yıllarda üretimi artan cennet hur-masının bu yılki hasadına başlandı. Ziyaret Beldesinde düzenlenen programa ayrıca Amasya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Kürkçü, AK Parti İl Başkanı M. Akif Kesmekaya ve MHP İl Sekreteri Recep Gökçe de üreticilerimiz ve basın men-supları katıldı.
Amasya İl Tarım Mü-dürü Hayrullah GÖK-TEKİN’in açılış konuşma-sında şu ifadelere yer verdi;
“İlimiz tarımsal üretimin her noktasında faal olan ve bu noktaların bazılarında da söz sahibi konumunda bulunmaktadır. İlimiz açı-sından bu söz sahibi olduğu-muz noktaları artırmak kurumumuz ve siz yetiştiri-cilerin ortak sorumlulu-ğudur.”dedi
Anavatanı Çin’den tüm dünyaya yayılan, Anadolu’ya İpekyolu ile ge-len, besin değeri açısından zengin olan Trabzon Hur-ması İlimizde her geçen gün üretimi artan ve talep gören bir üründür. Özelinde avan-tajları olan bu meyvenin, tespiti yapılan bir zararlısı ya da hastalığı söz konusu olmadığından mücadele metotlarının hiçbirine ihtiyaç göstermediğinden ekonomiktir.
Hem yaş ve hem de kurutularak tüketilebil-diğinden pazarlama sıkın-tısı yaşanmaktadır. Her geçen yıl üretimi artan Trabzon hurması ilimizde 243 dekar alanda üretilmekte olup 2021 yılın-da rekoltenin 603 ton olacağını tahmin etmek-teyiz.
İlimiz meyveciliğini geliştirmek adına ciddiyet ve azim ile çalışmalarımız ara vermeden devam etmek-teyiz.
2019 yılında İl Özel İdaresi’nin %50 hibe desteği ile toplam proje tutarı 50.904 TL olan 100 da alan-da kapama bahçe tesisi ku-rulması için 4.000 adet fidan desteği sağlanmıştır. 2020 yılında İl Özel İdaresi’nin %75 hibe desteği ile toplam proje tutarı 96.960 TL olan bir önceki yıla oranla %50 artışla 150 dekar alanda kapama bahçe tesisi kurul-ması için 6.000 adet fidan desteği sağlanmıştır.
Bu yıl ise DOKAP’ın %75 hibe desteği ile bir önceki yıla oranla %60 artışla 240 dekar alanda kapama bahçe tesisi için 9.600 adet fidan dağıtımını gerçekleştirip hedefimiz olan 1.000 dekar alana ulaşmayı arzu etmekteyiz.
Sayın Valimize bütün tarımsal faaliyetlerde bizi yalnız bırakmadıkları için şükranlarımı arz ediyor, bütün çiftçilerimizin ürün-leri bol kazançlı bereketli olsun. Hepinize saygılar sunuyorum.” ifadelerine yer verdi.
Trabzon Hurmasının hasadını başlatmasıyla tören son buldu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı