Son Dakika

Turgay Şahin;Kumpasçıların, Haksızlıkların, Tehditlerin ve Nefret Söylemlerinin Karşısında Diz Çökmeyen Gençlerimizin Yanındayız!

Turgay Şahin;Kumpasçıların, Haksızlıkların, Tehditlerin ve Nefret Söylemlerinin Karşısında Diz Çökmeyen Gençlerimizin Yanındayız!

Amasya Eğitim Sen Şube Yürüt-me Kurulu adına açıklama yapan Turgay ŞAHİN “Kumpasçıların, Hak-sızlıkların, Tehditlerin ve Nefret Söy-lemlerinin Karşısında Diz Çökme-yen Gençlerimizin Yanındayız”dedi.
Boğaziçi Üniversitesi, öğren-cisiyle, akademisyenle, idari ve tek-nik personeliyle siyasal tarihimizin sayfalarından silinmeyecek bir duruş sergiliyor.
Rektörlerin atanarak değil se-çimle gelmesini savunan;yönetici-lerinde intihali, itaati ve yalanı değil liyakati görmek isteyen; tek tipçi, baskıcı ve kontrolcü bir öğrenme ortamı yerine eşitlikçi, özgürlükçü ve demok-ratik bir öğrenme iklimini talep eden üniversiteli gençler sabırla ve sebatla demokratik tepkilerini gösteriyor, taleplerini dile getiriyorlar.
Her rengi eşit gören, rengarenk enerjileri ile özgürlüklerini savunan gençler, korku dağı-nın zirvesine taht kuranların karşısında diz çökmüyor! Yeni rejimin sahipleri ise YÖK, me-dya ve polis eliyle demokrasi isteyen gençlere kumpas kurmaya, gözaltına almaya ve tutuk-lamaya devam ediyor!
Belirtmek isteriz ki asıl sorun kamuoyuna sunulduğu gibi kutsala yapılan bir saygısızlık değildir. Asıl sorun, düşünce ve ifade özgürlüğünü sadece kendileri için bir özgürlük sanan siyasi iktidar temsilcilerinin, demokrasiden, demokratik tartışma kültüründen ve üniversite fikrinden bihaber olmalarıdır. Ancak, ortada bir suç vardır! Bu suç, LGBTİ+ bireylerin temel hak ve özgürlüklerini yok sayan ve yaşam haklarını tehdit edenlerin; laikliği ortadan kaldırarak, İslam dininin değerlerini her türlü siyasal, ekonomik ve kültürel zulme ortak edenlerin; üniversiteli genç-lerin demokratik taleplerini şiddetle bastıranların ve anayasal güvence altında olan üni-versitelerin kurumsal özerkliğini ortadan kaldıranların suçudur!
Eğitim Sen olarak, demokratik tepkileri ve talepleri nedeniyle tutuklanan, gözaltına alı-nan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden dayanışma mesajı vermek isterken gözaltına alınan tüm gençlerin hızla serbest bırakılmasını istiyoruz.
Emekten, demokrasiden ve barıştan yana herkesi gençlerimize, akademiye ve üniversi-telere sahip çıkmaya davet ediyoruz. Rektörlerin üniversite bileşenlerinin iradesiyle seçil-mesini engelleyen düzenlemenin değiştirilmesi için TBMM’de grubu bulunan siyasi par-tileri sorumluluğa davet ediyoruz!”dedi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı