Son Dakika

Türk Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, Gazi Meclisimizin Açılışının 100.Yılı kutlu olsun dedi

Türk Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, Gazi Meclisimizin Açılışının 100.Yılı kutlu olsun dedi

Başkan Terzi, “Kutlu mücadelenin mağrur ve dik duruşlu milletidir Türkler. Demir dağları eriten, Karadeniz’in azgın sularını dize getiren, Anadolu’nun bozkırını yeşerten millettir Türkler. Özgürlüğe adanmış ruhları ve bedenleriyle işgal kazanına kurtuluş mızrağı vuran, çoluğu, çocuğu, kadını, yaşlısı demeden kutsal bayrağımız için omuz omuza tüm benliğiyle, son nefesine kadar savaşan millettir Türkler. Türk milleti yazgısını kendisi çizmiştir. İşgalci, emperyalizmle beslenen, kendinden olmayanı yok etme üzerinden politika geliştiren güçlerden asla gözü korkmamıştır. Vatan, bayrak, millet deyince dünya durmuş, her bir yiğidi kararlılıkla, cesaretle cepheye koşmuştur. Ecdadımız cihanın en güçlü ordularıyla, donanmalarıyla mücadele etmiş; yırtık üniformasına, delik ayakkabısına, boğazından ekmekten başka lokma geçmemesine, her alanda olduğu gibi askeri alanda da maddi sıkıntılara, kısıtlı silaha, cephaneye, teçhizata rağmen nice savaşlar kazanmıştır. Çanakkale’de destan yazan milletimiz, Atatürk komutasında Kurtuluş Savaşı başlatmış, bu savaş İnönü Zaferleri, Sakarya Destanı, Büyük Taarruz ile taçlanmış ve istikbal için yegane olan tam istiklali elde etmiştir.
Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarının demokrasiye inançları tamdı. Demokratik, hukuk ilkeleri üzerine kurulmuş, Cumhuriyet ile yönetilen bir devlet ihdas etmek istiyorlardı. Bu nedenle Atatürk, Kurtuluş Savaşı devam ederken, İstanbul işgal altındayken, milletvekilleri sürgüne gönderilmişken, 23 Nisan 1920’de yeni devletimizin temellerini oluşturan Türkiye Büyük Millet Meclis’ini açtı ve egemenliği milletin iradesine verdi. Atatürk, aziz milletimize sonuna kadar güvendi ve sağlam, çelik gibi bir zemin üzerine Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kurdu. Elbette kurtuluş mücadelesinin ardından ekonomik, eğitim, sağlık, sosyal haklar açısından da kurtuluşu sağlamak da hiç kolay olmadı. Savaşmaktan bitap düşmüş, ekonomik olarak dibe vurmuş bir ülkeyi her alanda çağın ilerisine taşımıştır. Özellikle ilke ve inkılapları ile çığır açmış, Türk milletini dış esaretten kurtarmış, kaynaklarımızı yine millete açmıştır.
Ne mutlu bize ki bugün Gazi Meclisimizin 100.yılını kutluyoruz. Maalesef dünyayı saran Korona virüsüne karşı devletimizin büyük mücadelesi ve milletimizin büyük fedakarlık göstererek evden çıkmadan kutlama yapmanın burukluğunu da yaşıyoruz. Ancak, tarihte birçok sıkıntıyı eşi benzeri olmayan dayanışmasıyla atlatan büyük Türk Milleti, 100 yıl önceki ruhla, koronavirüs belasını da atlatacak ve geleceğe Türk mührünü vuracaktır.
Gazi Meclisimizin açılışının 100.yılını ve dünyada hiçbir ülkenin çocuklarının sahip olmadığı, sadece Türk çocuklarına Ata’sının armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ nı kutluyoruz.
Devletimizin kurucusu 6 Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarıyla devletimizin ve milletimizin bekası için canını vermiş tüm şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.” Diye konuştu.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, takım elbise

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı