Son Dakika

Türk Eğitim-Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi gündemi değerlendirerek, genç meslektaşlarıma sesleniyorum; göreve başladığınız gün sendikalı olun ama hür iradenizle dedi

Türk Eğitim-Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi gündemi değerlendirerek, genç meslektaşlarıma sesleniyorum; göreve başladığınız gün sendikalı olun ama hür iradenizle dedi

Başkan Terzi, “Her konuda öncü olan Türkiye Kamu-Sen bu alanda da ‘Biz de varız” demiştir. Güçlenerek büyümeye devam edeceğiz.

Şehit öğretmenlerimize minnettarız

Şehit öğretmenimiz Aybüke Yalçın’ın ölümünün 3’üncü yılı olduğunu hatırlatan Terzi, tüm şehit öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diledi. “Onlara ne kadar minnettar olsak azdır” diyen Terzi, “Cumhuriyet’in öğretmenleri fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirmeye devam edecek; yılmadan, bıkmadan, ümitsizliğe kapılmadan… Şehit öğretmenlerimizi minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun” diye konuştu.

1 milyonu aşkın eğitim çalışanının sağlığı riske atılmamalıdır

Başkan Terzi, öğretmenlerin dönem sonu mesleki çalışmalarının 22-30 Haziran tarihleri arasında okullarda yapılacağını hatırlatarak, Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğü’nün 2020 Haziran Dönemi Mesleki Çalışma Programı’nda yer alan bütün çalışmaların dijital ortamda rahatlıkla yürütülebilecek faaliyetleri ihtiva ettiğini söyledi.

Terzi şunları kaydetti: “2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılını pandemi süreci nedeniyle sonlandırdık. Dolayısıyla aynı gerekçeyle 1 milyonu aşkın eğitim çalışanı 22-30 Haziran tarihlerinde okullarda olmamalıdır. Öğrencilerin eğitimi ‘uzaktan eğitim’ ile nasıl aksamadan devam ediyorsa, bu döneme özgü olarak öğretmenlerimiz için de mesleki çalışmalar da dijital ortamda yapılabilir. Düşünün ki, seminer nedeniyle 1 milyonu aşkın eğitim çalışanı okullarımızda olacak, toplu taşıma aracını kullanacak, öğretmenler odasında toplu şekilde bulunacaklar. Bu durum riski de beraberinde getirmektedir. Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğünün yayınladığı 2020 Haziran Dönemi Mesleki Çalışma Programını inceledim. Söz konusu programda belirtilen konuların hemen hemen tamamı dijital ortamda yürütülebilir. Geç kalınmış değildir. Milli Eğitim Bakanlığı’na tavsiyem seminerlerin dijital düzlemde yapılmasıdır. Öğretmenler çalışmıyor gibi safsataların etkisinde kalınarak bu kararın alındığını düşünüyorum. Milli Eğitim Bakanlığı bu safsataların etkisinde kalmamalıdır. 1 milyonu aşkın eğitim çalışanının sağlığı riske atılmamalıdır.”

Şayet bir düzenleme yapılmazsa 2017 yılında atanan sözleşmeli öğretmenler mazeret tayin talebinde bulunamayacak

Mevcut durumda 2017 yılında atanan sözleşmeli öğretmenlerin mazeret tayin talebinde bulunamayacağını söyleyen Terzi, MEB’in bu konuda düzenleme yapmasını istedi. Terzi şöyle konuştu: “2017 yılının Temmuz ayında atanan öğretmenlerin büyük kısmı güvenlik soruşturmaları nedeniyle ağustos ayından sonra göreve başladığı için 3 yılını doldurmadı. Bu nedenle de mazeret tayini başvurusunda bulunamayacaklar. Oysa bu öğretmenlerimizin temmuzda atanmalarına rağmen ağustos ayından sonra göreve başlamaları kendi iradeleri dahilinde değildir. Dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığına ‘Gelin bu arkadaşlarımızın başvurularını alın’ şeklinde çağrıda bulunduk. Şu ana kadar MEB’den olumlu bir cevap alamadık. Konunun takipçisiyiz. Mağdur olan öğretmenlerimize mazeret tayin hakkı verilmesini talep ediyoruz. Ancak bu şekilde öğretmenlerimiz aileleri ile birleşebilir, eşlerine, çocuklarına kavuşabilir.”

Hem LGS’de hem de YKS’de görev alacak kamu çalışanlarının ve çocuklarımızın sağlığını koruyacak tedbirlere en üst düzeyde riayet gösterilmelidir.

20 Haziran tarihinde LGS, 27-28 tarihinde de YKS’nin yapılacağına vurgu yapan Terzi, bu sınavlara katılacak öğrencilerimize başarılar diledi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın LGS ve YKS’ye dair gerekli tedbirleri aldığını ifade ettiğini bildiren Terzi, “Umuyoruz ki çocuklarımızın sağlığını riske atacak bir durum yaşanmadan sınavlar yapılır” dedi.

Sınavların pandemi nedeniyle önce ileri bir tarihe alınıp sonra yeniden öne çekildiğini hatırlatan Terzi, “Bir sınavın ötelenmesi öğrenciler için bir travma değildir ama sınavın öne çekilmesi travma yaratabilir” dedi.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor ve iç mekan

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.