Gündem

TÜRK KARA KUVVETLERİ SİLAHLI KUVVETLERİMİZİN ANA OMURGASIDIR

Amasya Valisi Mustafa Masatlı 15. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığında acemilik eğitimlerini tamamlayan erlerin And İçme Törenine katıldı. Törene ayrıca Garnizon Komutanı Tuğg. M. Fatih Ören, Amasya Belediye Başkan Vekili Ahmet Yenihan, protokol üyeleri, gazilerimiz ve asker aileleri katıldı.
Vali Mustafa Masatlı ve Garnizon Komutanı Tuğg. M. Fatih Ören asker ailelerini selamlamasının ardın-dan saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başlayan törende, acemilik eğitim-lerini tamamlayan erler yemin etti.
Ardından törende bir-liğe katılan ilk askerin ismi kütüğe çakıldı. Da-ha sonra Garnizon Ko-mutanı Tuğg. M. Fatih Ören bir konuşma ger-çekleştirerek yemin eden askerleri kutladı.Vali Mustafa Masatlı ise konuşmasında şunları kaydetti: “Kıymetli Garnizon Komutanımız, Amasya protokolümüzün değerli üyeleri, Ülkemizin dört bir yanından evlatla-rının Şeref gününe şahitlik etmek için gelen kıymetli ailelerimiz; 2022/2 tertip 2. Kademe Acemi Erlerin ant içme töreninde sizlerle beraber olmaktan büyük mutluluk duymaktayım.
Sizlerin de bildiği gibi yaklaşık 14 Bin yıllık köklü bir tarihe sahip olan Asil Milletimiz, insanlık tari-hine yön vermiş, kurduğu 16 büyük devlet ile dünya tarihine adını altın harf-lerle yazdırmıştır. Hatta şunu diyebiliriz ki, tarihin herhangi bir döneminde Türk milletine yer verilme-den, tarihi süreçler değer-lendirilemez.
Türk Milleti gerek devlet teşkilatı, gerek ordu yapılanması, gerekse fethederek kendine yurt edindiği topraklara barışı ve huzuru götürmesi ile nam salmıştır. Tabii ki bu başarılarda en büyük pay sahiplerinden biri de Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri’dir. Üç gün önce, 28 Haziran günü 2231’inci Kuruluş Yıl Dönümünü kutladığımız Türk Kara Kuvvetleri ise, silahlı kuvvetlerimizin ana omur-gasıdır.
Bugün ise Türkiye Cumhuriyeti, şanlı ecdadından devraldığı bayrağı onurla dalgalan-dırmakta, kahraman ordumuz dosta güven düşmana korku salan gücüyle, Misak-ı Milli sınırlarımızı fedakârca savunmaktadır.
Artık Devletimiz kendi insansız hava araçlarını, milli gemilerini, denizaltı-larını, helikopterlerini, uçaklarını ve diğer birçok askeri ekipmanını üretir hale gelmiştir.
Son yıllarda yapılan yoğun çalışmalar sonucu, silahlı kuvvetlerimizin envanterinin yaklaşık %70’i yerli ve milli imkânlarla üretilmektedir.
Ülkemiz ayrıca bölgesin-de ve dünyada söz sahibi olurken, Ege’de, Doğu Akdeniz’de, Kuzey Irak’ta ve Suriye’de milli çıkarları-mızı korumak ve ülkemizi parçalamak isteyen şer odaklarının oyunlarını bozmak için hassasiyetle mücadele vermektedir.
Bizler şunu iyi bilmeliyiz ki, bir ve beraber olduğumuz sürece hiçbir güç bizi ayrıştıramayacak ve vatanımızı bölemeyecek-tir.
Kahraman Mehmetçiklerimiz;
Sizler bugün ettiğiniz yeminle, Peygamber Ocağı olan bu Şanlı Ordunun birer ferdi oldunuz. Arkadaşlarınızla omuz omuza vererek, bayrak, silah ve namus üzerine edeceğiniz yeminin, şerefi-ni, izzetini, haysiyetini ve gururunu ömür boyu yüreğinizde en güzel şekil-de taşıyacaksınız.
İçtiğiniz bu and, vatan ve millet sevgisi, vazife bilinci, namus ve şeref anlamında olup; dürüstlüğün, mutlak itaatin simgesi ve Kahra-man Türk Ordusuna mensup olduğunuzun kabul belgesidir. Sizler ettiğiniz bu yeminle, bu kutsal vatanın bileği bükülmez bekçileri olacaksınız.
Vatanı olmayanın hiçbir şeyi olmaz. Vatanı olmaya-nın hiçbir şeyi olmadığını, hiçbir şeyinin olamaya-cağını, günümüzde, etrafımızdaki ülkelerde yaşanan, cereyan eden olaylardan görüyor, anlıyor ve hissediyoruz.
Türkiye Cumhuriyeti sizlerin sarsılmaz omuz-larınızda daima yükselecek ve bayrağımız, kutsal vatan toprakları üzerinde sonsuza kadar dalgalan-maya devam edecektir. Andınız kutlu olsun.”
Vali Mustafa Masatlı daha sonra eğitimlerde başarılı olan askere başarı belgesi verdi. Sonrasında ise resmigeçit törenini coşku içinde izleyen aileler, evlatlarıyla buluştular.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.