Son Dakika

Türkiye geneli aşılamada %90.3 ile 5. sıradayız”

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, salgın sürecinin değerlendirildiği toplantıya başkanlık etti.
Toplantıda Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ ile video konferans aracılığıyla İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, İl Jandarma Komutanı Alb. Ay-han Aygün, İl Sağlık Müdürü Öner Nergiz ve İl Milli Eği-tim Müdür V. Ömer Coşkun yer aldı. Vali Mustafa Masatlı top-lantının açılışında yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Salgın hastalıkta vaka artışının en önemli nedenini sosyal hareketlilik oluşturmakta-dır. Okulların açılma-sıyla da yoğun bir sosyal hareketlilik başlamıştır. Buna paralel olarak vaka sayılarımızda artışlar gözlemlenmektedir.
İlimiz genelinde aşılama, aşılamaya teşvik ve denetim faaliyetlerini aralıksız olarak sürdüreceğiz. Özellikle eğitim çalışanlarının aşı durumlarını titizlikle takip etmekteyiz. Çocuklarımızın sağlıklı şekilde okullarına devam etmesi önceliğimizdir.
Yaptığımız çalışmalar sonucu eğitim çalışanlarında aşılama %94’ün üzerine çıkmıştır. İlimizdeki aktif vakalara baktığımızda ise, %90’ından fazlasının ya hiç aşı olmamış ya da aşılarını tamamlamamış vatandaşlarımızdan oluştuğunu görmekteyiz. Özellikle aşı oranı kısmen düşük olan yaş gruplarında vaka yoğunluğu yaşanması, aşının ne denli etkili olduğunu da ispatlamaktadır.
Bu noktada velilerimizin de aşılamaya duyarlı olmasını ve okul aile birliklerinin sürece aktif olarak dahil olmasını istiyoruz. Türkiye geneli aşılama tablosunda 1 doz aşılamada %90.3 ile 5. sıradayız. Bu oranları 2. dozlarda da yakalamak için halkımızın bekleme süreleri sonunda 2. aşılarını yaptırmalarını rica ediyoruz.
Kış aylarını rahat şekilde geçirmek ve sosyal yaşamı-mıza devam etmek için bu hususlara dikkat etmeliyiz.” Vali Mustafa Masatlı’nın konuşmasının ardından top-lantıda daha sonra katılımcılar çeşitli konularda görüş alışverişinde bulunurken, İl Sağlık Müdürü ile İl Milli Eğitim Müdürü salgının seyri ve okullara yansıması hak-kında bilgilendirmelerde bulundular.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı