Son Dakika

Türkiye Kamu-Sen Amasya Şube Başkanı Şemsettin Dümen, Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2020 Mayıs ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklayarak, pandemi döneminde geçim daha da zorlaştı dedi

Türkiye Kamu-Sen Amasya Şube Başkanı Şemsettin Dümen, Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2020 Mayıs ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklayarak, pandemi döneminde geçim daha da zorlaştı dedi

Başkan Dümen gazetemize yaptığı açıklamada, “Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Mayıs 2020 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 3.606,33 TL olarak hesaplandı. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 7 bin 395,06 Lira olarak belirlendi.

Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre %0,39 oranında arttığını gösterdi. Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre %0,72 oranında arttı ve 2.786,46 Lira olarak hesaplandı.

Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2020 yılı Mayıs ayında 2.817,87 Lira olarak tahmin edildi.

Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Mayıs 2020 verilerine göre günlük 58,74 Lira olduğu belirlendi.

Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 1.762,11 Lira oldu. Mayıs 2020 itibari ile ortalama 4.234,52 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %41,61’ini oluşturdu.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 1.055,76 Lira olarak belirlenen kira gideri ise Mayıs 2020 ortalama maaşının %24,93’üne denk geldi.

Buna göre bir memur, ortalama maaşının %66,54’ünü yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı.

Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının %33,46’sı kalmıştır. Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Mayıs 2020 maaşından geriye yalnızca 1.416,87 TL kaldı.”

Pandemi döneminde geçim daha da zorlaştı

Asgari geçim sonuçlarını değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Amasya Şube Başkanı Şemsettin Dümen, “Pandemi döneminde geçim daha da zorlaştı, zorunlu harcamalardaki fiyat artışı enflasyonu geride bıraktı. Dört kişilik bir ailenin insanca yaşaması için 7400 TL civarında bir gelir gerekmektedir.

Memur maaşları bu rakamın çok gerisinde kalmıştır. Pandemi döneminde canla başla mücadele eden kamu çalışanlarının emeklerinin mutlaka değerlendirilmesi, %4’lere %3’lere mahkum edilmemesi gerekir. Kamu çalışanları ne iş yapıyor diyenler, bu dönemde memurların nasıl hayati bir rol oynadığını biliyoruz ki çok yakından gördüler. Böylesine önemli görevleri ifa edenlerin ekonomik sıkıntılarının giderilmesi zaruri bir hal almıştır. Kamu çalışanları önümüzdeki dönemde kendilerine verilecek desteği fazlasıyla hak etmektedirler.” Diye konuştu.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, iç mekan

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı