Gündem

“UMKE TEMEL EĞİTİMİ” BAŞARI İLE TAMAMLANDI

26-30 Eylül 2022 tarihleri arasında Sağlık Hizmetleri Başkanlığımızın koordinesinde Sağlık çalışanlarına verilen “Umke Temel Eğitimi” başarı ile tamamlandı.
Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün belirlediği standartlarda ilimiz Sağlık Hizmetlerinde görev yapan farklı ünvanlardan 3 Doktor, 5 AABT, 5 ATT, 5 Hemşire ve 1 Ebe olmak üzere 19 kursiyere; Afetlerde ve ODD’de haberleş-me, olay yeri yönetimi, triaj, temel yaşam desteği, arrest yönetimi, havayolu ventilasyon sağlanması.Hasta yaralı sabitleme ve taşıma teknikleri, travmalı hastada acil olgu yönetimi, çevresel aciller, enkazda çalışma, KBRN, crush(ezilme) sendromu ve afetzede psikolojisi konularında eğitimler verilmiştir.
Teorik eğitimin yanında senaryo gereği enkazda bulunan afet-zedelere yönelik medikal arama-kurtarma uygulamaları yapılmıştır.
Afetlere ve olağan dışı durumlara her zaman hazır olmayı ilke edinen Amasya UMKE ailesi, Eğitimini başarıyla tamamlayan gönüllü 19 sağlık profesyonelleri ile birlikte ilimizde toplam sayısı 100 kişiye ulaşmıştır.
Eğitimlerini başarıyla tamamlayan gönüllü UMKE sağlık profesyonellerine, İl Sağlık Müdürü Dr.Dursun KOÇ, Sağlık Hizmetleri Başkan Dr.Mustafa ÜNLÜ, Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Mehmet KÖSE, Acil ve Afet Birim sorumlusu Şube Müdürü Kerim KARABOYUN ve İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr.Ahmet Orkun ÇİFTÇİ tarafından katılım belgeleri takdim edilmiştir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.