Son Dakika

ÜST KURULU PROJELER TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, ilimizde tarım, sa-nayi, turizm, hizmet sek-törü, kırsal kalkınma gibi çeşitli alanlarda gerçek-leştirilen projelerin değer-lendirildiği Projeler Üst Kurulu Toplantısına baş-kanlık etti. Toplantıda Amasya Üniversitesi, İl Ta-rım ve Orman Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, TKDK İl Koordinatörlüğü, KOSGEB, OKA İl Koordinatörlüğü ve AB Proje Ofisinden yetkililer yer aldı.
Toplantının açılışında konuşan Vali Mustafa Masatlı şunları kaydetti: “İlimizde Valiliğin koordinesinde çeşitli kurumlarımız tarafından hazırlanan projeleri değerlendirmek üzere toplanmış bulunuyoruz. Bu yıl toplam bütçesi yaklaşık 142 milyon TL olan 62 projeyi DOKAP’a sunmuş bulunuyoruz. Geçen yıl DOKAP’a üye 11 il arasından en yüksek proje desteği alan 4. il, OKA Mali Destek Programından ise en yüksek payı alan il konumundayız.Mevcut 6 coğrafi işaretimize, 24 yeni ürünü eklemek için de gerekli başvuruları yapmış bulunuyoruz. Yıl sonu itibariyle bu rakam 8’e çıkacaktır. Yine Valilik AB Proje Ofisimizin SOGEP kapsamında hazırladığı Dezavantajlı Çocuk ve Gençler İçin Meslek Edindirme Projesi de OKA tarafından kabul edilmiş ve paydaş kurumlarla uygulama protokolü imzalanmıştır. Proje ile ilimizde eğitimlerini tamamlayamamış gençlerimize tekstil, mobilya, metal kaynak, turizm ve benzeri alanlarda eğitimler verilerek istihdamları sağlanacaktır. Yine YHKB tarafından hazırlanan Yeşilırmak Nehri Temizleme, Islah ve Rekreasyon Projesi de Amasya Belediyesi ile işbirliği içerisinde yürütülmektedir.
Turizm alanında ise Dijital Kent Amasya projesi de tamamlanmıştır. Ayrıca Amasya’nın tarihi, kültürü ve her yönüyle tanıtımının yapıldığı ve Türk Hava Yollarının yurt içi ve yurt dışı uçuşlarında gösterilmesi planlanan 32 dakikalık bir tanıtım filmi için çalışmalar devam etmektedir.
Vali Mustafa Masatlı’nın konuşmasının ardından, Valilik AB Proje Ofisi Koordinatörü Mustafa Örgüt tarafından ilimizde davam etmekte olan proje çalışmalarına ilişkin bir sunum yapıldı. Toplantıda daha sonra kurul üyeleri kendi görev alanları özelinde devam etmekte olan proje ve çalışmalara dair bilgiler aktardılar. Toplantıda ayrıca çeşitli başlıklarda devam eden proje çalışmaları ve farklı alanlarda yapılabilecek projelere ilişkin öneriler dile getirilerek, görüş alışverişinde bulunuldu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.