Son Dakika

Vali Dr. Osman Varol, İstanbul’da gerçekleştirilen Amasya Tanıtım Günleri’nin açılış programına katılarak hemşehrilerimizle bir araya geldi

Vali Dr. Osman Varol, İstanbul’da gerçekleştirilen Amasya Tanıtım Günleri’nin açılış programına katılarak hemşehrilerimizle bir araya geldi

Vali Dr. Osman Varol, İstanbul’da gerçekleştirilen Amasya Tanıtım Günleri’nin açılış programına katılarak hemşehrilerimizle bir araya geldi.

İstanbul Yenikapı Sahili Etkinlik Alanı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan etkinliğe Vali Varol’un yanı sıra TBMM Başkan Vekili Celal Adan, Amasya Milletvekili Hasan Çilez, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaşımız katıldı.

İlçelerimiz, ilimizde faaliyet gösteren firmalarımız ve sivil toplum kuruluşlarına ait stantların oluşturulduğu etkinlikte şehrimizin tarih, kültür ve yöresel ürünlerinin tanıtımın yanı sıra coğrafi işaret tescilli misket elması ve çiçek bamyası ile Topuz kebabından keşkeğe, etli yaprak sarmasından haşhaşlı Amasya çöreğine, helle çorbasından Amasya unutma tatlısına birbirinden lezzetli tatlar meraklılarıyla buluştu.

17 Kasım’a kadar sürecek olan etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen Amasya Dernekler Federasyonu Başkanı Saim Diken’e, yönetimine ve destek olanlara teşekkür ederek Amasya Tanıtım Günleri’ne tüm vatandaşlarımızı davet eden Vali Varol, “Amasya Anadolu’nun Türk İslam Medeniyeti açısından çok büyük önem taşıyan memleketlerinden bir tanesidir.  Milli Mücadele’nin başlangıcıyla yine Türk Ulusunun yok olma aşamasına geldiği noktada o ateşin yakıldığı şehirdir. Anadolu kültürünün birçok unsurunu barındıran şehrimizdir. Ciddi sayıda Amasyalı hemşehrimiz İstanbul’da yaşıyor. Bizim derneklerimiz, federasyonlarımız ve diğer tüm sivil toplum kuruluşları yeniden Amasyalılarımızı İstanbul’da bir araya getirme bu vesile ile Amasya kültürünün İstanbullularla buluşma zamanın geldiği konusunda hemfikiriz. Bizlerde bu konuda onların bu çağrılarına uyarak bir güç birliği oluşturup bugün bu etkinliği gerçekleştirmiş olduk. Stantlarımıza hem Amasyalı hemşehrilerimizi hem de Amasya kültürünü tanımak isteyen tüm İstanbulluları davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı