Son Dakika

Vali Masatlı: “Amasya kirazı bir numara”

Vali Masatlı: “Amasya kirazı bir numara”

Vali Mustafa Masatlı, Boyalı Köyü kiraz alım noktasın da yaptığı açıklamada; “Amasya ilimiz kişi başına düşen tarım-sal hasılanın yüksek olduğu illerden birisi özellikle ilimiz bu yıl kuraklık yaşayan illerden birisi geçen seneki üretim miktarı ve kalibresi ve rekoltesi ile birlikte bu sene üretim miktarı daha fazla. İlimizde yaklaşık 26 bin dekarlık alanda kiraz üretimi gerçekleştiriliyor.
Bunun yaklaşık %20’si ihraç ediliyor. 35 bin ton gelen bir kiraz üretimimiz var. Önemli olan nokta üretim miktarı artarken fiyatlarında çiftçi ve satıcılarımızı memnun edecek seviyede olmuş olması.Hem kiraz hasadına hemde ihracat dahil iç piyasaya dahil gönderilen kirazlarımızı yerinde gördük.
Bu durum tabi ki bizleri çok sevindiriyor. Kamu idaresi, özel idare ve il tarım müdürlüğü olarak bu yıl biz yaklaşık 400 dekar alanda erkenci ve geççi kiraz fidanı dikimi gerçekleştirdik.
Bu ve buna benzer faliyetlerimizi devam ettireceğiz.
Biz Türkiye genelinde özellikle tarımda ve meyvecilikte herkesle rekabet edebilecek seviyedeyiz.
Başta üreticilerimiz ve satıcılarımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ürünleri bereketli olsun. Allah daha çok üretmeyi nasip etsin çiftçilerin mutluluğu hepimizin mutluluğudur. Salgın sürecinde bunu bir kez daha gördük.
Bütün sektörlerde sıkıntı yaşarken gıda sektörünün ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Ellerine ve emeklerine sağlık hepsine teşekkürlerimi sunuyorum. Kirazlarımız Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Rusya ile Irak’ta ağızları tatlandırıyor.
Yurt dışına gönderilen kiraz çeşitleri dalında 12 liraya varan fiyatlarda alıcı buluyor.”diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.