Son Dakika

Vali Masatlı; ‘Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes’ temasıyla Fidan Dikim Törenine katıldı

Vali Masatlı; ‘Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes’ temasıyla Fidan Dikim Törenine katıldı

Vali Mustafa Masatlı Gökhöyük Tarım İşletmesi arazisinde Milli Ağaçlandırma günü fidan dikme töreni gerçekleştirildi.11 Kasım tarihi geçtiğimiz yıl Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından milli ağaçlandırma günü ilan edilmiştir.Vali Masatlı En önemli doğal zenginliklerimizin başında gelen ormanlarımız insan yaşamına dolaylı olarak bir çok fayda sağlamaktadır.
‘Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes’ temasıyla gerçekleştirilen Milli Ağaçlandırma Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen Fidan Dikim Törenine katıldı. Törende kürsüye çıkan Vali Mustafa Masatlı ise kültürümüzde ve geleneğimizde ağacın ve doğanın önemine vurgu yaptığı konuşmasında şunları kaydetti: “Bilindiği gibi 11 Kasım tarihi geçtiğimiz yıl Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından ‘Milli Ağaçlandırma Günü’ olarak ilan edilmiştir. Bu vesileyle böyle güzel bir Kasım gününde sizlerle bir araya gelmiş bulunmaktayız.
En önemli doğal zenginliklerimizin başında gelen ormanlarımız, insan yaşamına doğrudan ve dolaylı olarak birçok fayda sağlamaktadır. Ormanları aynı zamanda ülkemizin akciğerleri olarak da ifade edebiliriz. Nasıl ki bir insan yaşamak için akciğere ihtiyaç duyuyorsa; doğada yaşamın devamı için ormanlara ihtiyaç duyar.
Yeşile ve ormana tarih boyunca sahip çıkan bir kültürün mirasçısı olan bizler, gelecek nesillere temiz, yeşili bol ve yaşanabilir bir çevre bırakmak için çalışmalıyız. Yalova’da ulu bir çınar ağacının kesilmesine müsaade etmeyerek, yanındaki koca bir köşkü taşıtan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve ‘Ormanımdan bir dal kesenin başını keserim’ diyen Fatih Sultan Mehmet Han’ın, ifadesi de ağaçlara ne kadar çok önem verildiğinin önemli örnekleridir.
Yüce Dinimiz İslam’ın doğaya ve ağaca bakışını özetlemek için ise Peygamber Efendimizin şu hadis-i şerifi yeterlidir: ‘Kıyâmet kopuyor olsa ve birinizin elinde bir fide bulunsa, kıyâmet kopmadan onu dikebilirse bunu hemen yapsın. ’İşte bu bilinçle hareket eden Hükümetimizde hayata geçirdiği çeşitli projeler ile orman varlığımızı arttırmakta, Amasya’mızda ve Ülkemiz genelinde her yıl milyonlarca fidan toprakla buluşmasını sağlamaktadır. Buna karşın yıllardır ülkemizi bölmeye çalışan, asker, polis, öğretmen, genç, yaşlı demeden insanımızı katleden PKK terör örgütü, işlediği insanlık suçlarına bir yenisini daha ekleyerek yaşam kaynağımız ormanlarımızı yakmaya çalışmış ve alçak yüzünü bir kez daha sergilemiştir. Kökü dışarda olan bu hain örgüte devletimiz elbette gereken karşılığı misliyle verecek ve bu alçaklar da emellerine asla ulaşamayacaklardır. Burada yüzlerce fidanı toprakla buluşturmamız bu hainlere verilebilecek en güzel cevaptır.
Amasya’mızda 163.700 adet fidanı toprakla buluşturulacak, ayrıca vatandaşlarımıza dikime hazır fidanların dağıtımını gerçekleştiriyoruz.
Bu vesileyle yapılan çalışmalarda emeği geçen başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi olmak üzere, Tarım ve Orman Bakanlığımıza, Orman Genel Müdürlüğümüze, Amasya Orman Bölge Müdürlüğü ve İşletme Müdürlüklerimize çalışanlarına,teşekkür ediyor, yeşilin daha da bol olduğu bir Amasya diliyorum.”şeklinde konuştuVali Mustafa Masatlı yaptığı konuşmanın ardından Basın mensuplarıyla ve İlimiz gökhüyükte fidanın dikimini gerçekleştirerek can suyu verdi.
Törende daha sonra protokol üyeleri, vatandaşlar ve görevliler tarafından yüzlerce fidanın dikimi yapıldı. Gökhöyük Tarım İşletmesi arazisinde yapılan programda katılan Garnizon Komutanı Albayrak Mehmet Atlı, Amasya Belediye Başkan Vekili. Ahmet Aydın,Orman Bölge Müdürü Halil Oflu, Ak Parti İl Başkanı Akif Kesmekaya, Amasya İl Müftüsü Durmuş Ayvaz, Amasya Üniversitesi Rektör Süleyman Elmacı, protokol üyeleri ve vatandaşlar yer aldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı