Son Dakika

Vali Masatlı, İstiklal Marşının Kabulünün 100. Yıldönümü ve Mehmet Akif ERSOY’u Anma Mesajı

Vali Masatlı, İstiklal Marşının Kabulünün 100. Yıldönümü ve Mehmet Akif ERSOY’u Anma Mesajı

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, İstiklal Marşı’nın milli marş olarak kabul edilmesinin 100’üncü yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü münasebetiyle bir kutlama mesajı yayımladı.
Devletimizin ve milletimizin bağımsızlık sembolü olan İstik-lal Marşı’nın, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 100. Yıldönümünü kutluyoruz. Sayın Cum-hurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Beyefendinin 2021 yılını ‘Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı’ olarak ilan etmesi bu güne ayrı bir anlam katmaktadır.
İstiklal Marşı, Milletimizin bağımsız yaşama tutkusundan ödün vermeden, haksızlıklara karşı dimdik ayakta durma mü-cadelesinin en iyi şekilde anlatıldığı dizelerdir. İstiklal Marşı, Kurtuluş Savaşı yıllarında her bakımdan sıkıntı içerisine düş-müş olan milletimizin, imkânsızlıklara karşı dayanma gücünün sembolü olmuştur.
İşte böyle bir ortamda Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy ta-rafından kaleme alınan İstiklal Marşımız, milletimizin kur-tuluş destanını ölümsüzleştiren seçkin bir edebi eserdir.
Mehmet Akif ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yaz-dırtmasın.’ diye temennide bulunurken, o yıllarda verilen çe-tin mücadeleye ve insanüstü gayrete de işaret etmiştir. Şanlı Bayrağımızla birlikte, bağımsızlığımızın simgelerinden olan İstiklal Marşı, özlü dizeleriyle milletimizi ortak düşünce ve duygularda buluşturmakta, birlik ve dayanışmamızı güç-lendirmektedir. Gençlerimiz İstiklal Marşı’nın yazılmasına neden olan süreci ve İstiklâl Marşı’nın ruhunda var olan ba-ğımsızlık iradesini daima hafızalarında canlı tutmalı, ec-dadımızın mirası olan Ülkemizi daha parlak yarınlara taşımak için çalışmalıdırlar.Bu düşüncelerle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Milli Şair Mehmet Akif Ersoy olmak üzere, İstiklal Savaşı kahramanları ile tüm şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.