Son Dakika

Vali MASATLI; “Orman Varlığımızı Arttırarak, Gelecek Nesillere Yeşili Bol Bir Türkiye Bırakmak Öncelikli Hedefimizdir”

Vali MASATLI; “Orman Varlığımızı Arttırarak, Gelecek Nesillere Yeşili Bol Bir Türkiye Bırakmak Öncelikli Hedefimizdir”

kla buluşturuldu. Etkinlikte ayrıca Garnizon Komutanı Alb. Mehmet Atlı, Amasya Üniver-sitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, Amasya Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Şahin, protokol üyeleri ve orman teşkilatı çalışanları yer aldı.
Etkinlikte ilk olarak Orman Bölge Müdürü Halil Oflu Ormancılık Haftası kapsamında yapı-lan çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Daha sonra konuşan Amasya Valisi Mustafa Masatlı ise şunları söyledi: “Öncelikle hepinizin Ormancılık Haftasını kutluyorum. Bizler tarih boyunca yeşili ve ormanı koruyan, geliştiren ve geleceğe taşıyan bir inancın ve kültürün mirasçılarıyız. Peygamber Efendimiz bir Hadis-i Şerifinde ‘Müslüman, bir ağaç diker, o ağaçtan insan, hay-van veya kuş istifade ederse; kıyamet gününe kadar o kimse için sadaka olur.’ buyurmuştur. Yine çağ açıp çağ kapayan Fatih Sultan Mehmet Han da ‘Ormanımdan bir dal kesenin, başını keserim’ diyerek, ağaca ve doğaya verdiği büyük değeri ifade etmiştir.
Ülkemiz farklı iklimlerin hüküm sürdüğü bir coğrafya olması sebebiyle, orman varlığımız bölgelerimize göre değişkenlik göstermektedir.
Ağacın ve ormanın yaşama, insana ne denli faydalı olduğunu hepimiz bilmekteyiz.
İnsan olarak bizler, doğayı korumayı ve geliştirmeyi ilke edinmeliyiz.
Doğa tamamen bize ait değildir. Gelecek kuşakların da bunda payı vardır.
Bu anlayışla hükümetimizin son 18 yılda yaptığı yatırımlar hepinizin malumudur. Avrupa’da ağaçlandırma bakımından 1., Dünyada ise 6. sıradayız. Bu rakamlar bile ormana verilen değeri anlatmaya yeterlidir. Ülkemizde Tarım ve Orman Bakanlığı ve bağlı birimleri or-manlarla ilgili çok ciddi bir gayret sarf ediyorlar.
Tabi bu eşsiz coğrafyada yaşamanın bir de bedeli oluyor ve terörle mücadelede bu bedeli fazlasıyla ödüyoruz. Özellikle geçen yıl olmak üzere, terör örgütleri ciğerlerimiz olan or-manları yaktılar. Bu hainler Devletimize, Ülkemize zarar veremeyeceklerini anlayınca, savun-masız canlılara, ormanlara saldırdılar. Bu durum bunların kalleş yüzünü bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Bunlar bizi asla yıldıramaz. Onların yaptıklarına karşı biz eskiye oranla daha fazla ağaç dikecek ve gelecek nesil-lere daha yaşanabilir bir Türkiye teslim edeceğiz.
Bütün bu çalışmalar en başta Sayın Cumhurbaşkanımızın olmak üzere, hükümetimizin ve Tarım ve Orman Bakanlığı ile bağlı kurumlarının eseridir. Toprakla buluşturacağımız bu fidan-ların Amasya’mıza hayırlı olmasını diliyor, Orman Bölge Müdürlüğü ile bağlı işletmelerine teşekkür ediyorum.”
Vali Mustafa Masatlı’nın konuşmasının ardından, etkinliğe katılan öğrencilere çeşitli he-diyeler verilerek, fidanlar toprakla buluşturuldu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.