Son Dakika

VALİ MASATLI’DAN MERZİFON OSB’YE ZİYARET

VALİ MASATLI’DAN MERZİFON OSB’YE ZİYARET

Her anlamda güçlü, üreten ve ülke ekonomisine katkı koyacak Amasya hedefiyle, Vali Mustafa MASATLI beraberinde Milletvekilimiz Hasan ÇİLEZ, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman ELMACI, Merzifon Kaymakamı Gürkan DEMİRKALE, kurum müdürleri ve Merzifon OSB Müdürü Hasbi ALTUNTAŞ ile birlikte Merzifon OSB’de faaliyet göstermekte olan Merzifon ARTEX Endüstri Sanayii ve Ticaret A.Ş ile Zen-Tek Fabrikaları’nı ziyaret etti.
Artex Kesici Takım Medikal San. ve Tic. Ltd. Şti. Mart 2020’de KOSGEB’in AR-GE inovasyon desteğine başvuru yaparak Nisan 2020’de onaylanan projesi kapsamında ilk 4 aylık dönemde yerli ve milli imkanlarla “5 Eksen CNC Tezgahı”nın prototipini üretmiştir. İkinci 4 aylık dönemde Aralık 2020’de proje tamamlandığında, Artex Kesici Takımlar Şirketi Tekno Yatırıma giderek 6.000.000 TL yatırımla, makinanın seri üretimine başlayıp ilave 150 kişilik istihdam sağlayacaktır.
Firma AR-GE desteği kapsamında KOSGEB’den 450 bin lira hibe desteği almıştır. Bu projeyle yurtdışından ithal olarak alınan “5 Eksen CNC Tezgahlar” Merzifon’da Artex Kesici Takımlar şirketinde üretilerek, ülkemizde bu makinalarla üretim yapan firmaların ithal ikameli yerli makinalarla üretim yapmasının yolu açılmıştır.
Bölgenin lokomotifi konumundaki Merzifon Organize Sanayi Bölgesi’nde üretimdeki 47 firmada 4.700 kişi çalışmakta, inşaatları devam eden ve yeni tahsisi yapılan firmalarında üretime geçmesiyle yaklaşık 1.500 kişi daha bölgede istihdam edilecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı