Son Dakika

Vali Mustafa MASATLI, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK’un başkanlığında gerçekleştirilen videkonferansa katıldı

Vali Mustafa MASATLI, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK’un başkanlığında gerçekleştirilen videkonferansa katıldı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK’un Trabzon ilinden katıldığı toplantıda, Vali Mustafa MASATLI ve Esra MASATLI Hanımefendi ise video konferans yoluyla yer aldı.
Toplantıya ayrıca Gümüşhane, Bayburt, Ordu, Rize, Giresun, Artvin ve Tokat illerinden valiler, vali eşleri, kadın milletvekilleri, kadın kooperatifi başkanları, aile çalışma ve sosyal hizmetler il müdürleri, ticaret il müdürleri ile tarım ve orman il müdürleri katıldı.
Toplantıda ilk olarak ilimizden başlayarak selamlama konuşmaları yapıldı. Taşova Hünerli Eller Kadın Kooperatifi Başkanı Emine ÖZCAN ÖZDEMİR’in kooperatifi hakkında bilgiler aktarmasından sonra Valimiz Mustafa MASATLI, Sayın Bakanımız ve beraberindeki heyete hitap etti. Valimiz Mustafa MASATLI konuşmasında şunları söyledi: “Geleneğimizde ve inancımızda kadınlarımız daima karşılık beklemeyen sevginin, hoşgörünün ve emeğin sembolü olmuşlar, bu yönleriyle toplumları ve insanlığı şekillendirmişlerdir. Kadınlarımız bugün ise hemen hemen her sektörde ülkemiz ekonomisini ayakta tutan unsurlardan olmuşlardır.
Kadın girişimciliğinin günümüzdeki tezahürü ise kadın kooperatifleridir. Özellikle son 18 yılda Sayın Cumhurbaşkanımız öncülüğündeki hükümetimizin destek ve teşvikleriyle sayıları hızla artan kadın kooperatifleri hem ekonomimize katma değer sağlamakta hem de yöresel ürün ve lezzetlerin ulusal ve uluslararası düzeyde bilinirliğini de arttırmaktadır.
İlimize baktığımızda ise kadın girişimcilerimizin öncülüğünde 2015 yılında Amesia Çalışan Arılar Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifinin, 2019 yılında Misket Eller Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifinin, 2020 yılında ise, geçtiğimiz hafta eşimle birlikte üretim merkezinin açılışını yaptığımız, Taşova Hünerli Eller Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifinin faaliyete geçtiğini memnuniyetle görmekteyiz.
Bu üç kooperatifimiz unlu mamuller, süt ve süt ürünleri, reçel, marmelat, elişi ve el sanatları alanlarında üretim yapmaktadır.
Amasya’mızın saygıdeğer kadınlarının öncülüğünde üretim ve istihdamımıza katkı sağlayan kooperatiflerimiz, kadınlarımızın yeni meslekler edinmeleri ve ev ekonomileri-ne katkı sağlamaları açısından da büyük önem taşımaktadır.
Valilik olarak daima desteklediğimiz, ihtiyaç ve sorunlarının çözüme kavuşturulması noktasında her zaman yanlarında olduğumuz, bu kooperatiflerimizden ikisi 2020 yılında hazırladıkları projelerle toplamda yaklaşık 250 Bin TL’lik bir hibe desteği de almışlardır.
Bununla birlikte kooperatifçilik bilincinin oluşması noktasında, en son geçen ay düzenlediğimiz Kooperatifçilik Bilgilendirme Toplantıları da Ticaret Bakanlığımızın uzman bürokratlarının desteğiyle ihtiyaç duyuldukça yapılmaya devam edilecektir.
Bu vesileyle ihtiyaç duyduğumuz her an bizlere sağladığınız destekten ötürü, başta Sayın Cumhurbaşkanımız ile sizlere ve ilgili bürokratlarımıza teşekkürlerimi sunuyor, toplantımızın verimli geçmesini ve bölgemiz adına hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”
Vali Mustafa MASATLI’nın hitabının ardından toplantıya katılan illerden kadın kooperatifi başkanları ve valiler birer konuşma yaptılar. Toplantıda son konuşmayı yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK ise şunları ifade etti: “Bugün bu toplantıda kadın girişimciliğinin, dayanışmasının en güzel örneğini görmekteyiz.
Bu vesileyle doğum günü olan Şehit yavrumuz Eren BÜLBÜL ile şehadet yıl dönümü olan Şehidimiz Fethi SEKİN’i ve tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum.
Doğu Karadeniz kadınları çalışkanlıkları ve üretkenlikleriyle ülkemiz ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır. Bugün bir araya geldiğimiz 9 ilimize devletimiz son 18 yılda 160 milyar TL’lik yatırım yapmıştır. Kalkınmanın yanı sıra sosyal devlet olmanın gereği olarak da ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yanındayız. Bu kapsamda kadın ve gençlerimize yönelik sosyal desteklerimize bundan sonra da devam edeceğiz.İçinde bulunduğumuz sal-gın sürecinde, insanımızın mağduriyetini gidermek ama-cıyla hayata geçirdiğimiz ‘Sosyal Koruma Kalkanı Projesiyle’ bölge illerimizde yaşayan çeşitli kesimlerden vatandaşlarımıza 1,3 milyar TL destek sağladık. İnşallah bu sı-kıntılı süreci el birliğiyle atlatacağız.
Kadınlarımız iş hayatında ve soysal hayatta ne kadar çok yer alırsa, aile yapımız da o kadar güçlü olacaktır. Bu çerçe-vede kadınlarımızın yaşadığı en büyük sorun olan kadına yönelik şiddeti önlemek için ilgili ba-kanlıklarımızla koordineli bir şekilde çalışıyoruz.
Nihai amacımız bu konuyu gündemimizden kalıcı olarak çıkarmaktır.
Bu konuda koruyucu ve önleyici faaliyetler ile toplumu bilgilendirmeye yönelik uygulamalarımız devam ediyor. Kadına yönelik şiddet yalnızca devletimizin çözeceği bir mesele değildir. Kadına yönelik şiddeti önlemek için sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, medya ve tüm kesimlerin desteğine ihtiyacımız vardır.
Sayın Emine ERDOĞAN Hanımefendinin himayesinde başlatılan ‘Mercan Seferberliği Pro-jesiyle’ hem şiddet konusunu çözmeyi hem de kadınlarımızın iş kurması, sosyal hayatta yer almaları ve eğitimleri konularında adımlar atmayı planlıyoruz. Tüm bu çalışmalarla kadınların iş gücüne ve ekonomik hayata katılımlarını daha da arttırmak temel hedefimizdir.
Hâkimlik, öğretmenlik, akademisyenlik gibi her meslekte kadınların çalışma oranının art-ması bizleri ayrıca sevindirmektedir. Milli iradenin yansıması olan TBMM’de kadın milletvekillerimizin oranı geçmiş yılara göre oldukça iyi bir seviyededir. Kadınlar ürettiklerini, girişimciliklerini, fikirlerini ortaya koydukları zaman ülkemiz daha ileri seviyelere gelecektir.
Şu an da kadın girişimcilerin oranı %19’a gelmiş durumda. Bu rakamları daha da arttırmak istiyoruz. Yeni çağın insanlığa sunduğu teknolojileri verimli bir şekilde kullanarak kooperatiflerimizin pazarlama sorununu çözüme kavuşturabilir ve dünya pazarlarına açılabiliriz.
Kooperatifçilik sürdürülebilir kalkınmanın temelidir. Dünyada etkin olarak kullanılan bu yapı, ülkemiz için de yerel kalkınmanın temelini oluşturacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın çizdiği 2023 hedeflerine ulaşmak için hazırlanan 11. Kalkınma Planında kooperatifçiliğe önemli bir yer ayrılmış durumdadır. Bu hedefleri gerçekleştirmek için hepimize görevler düşüyor. Kadınlarımızın bu hedefe ulaşacağına yürekten inanıyorum. Toplantımızın tüm bölge illerine hayırlı olmasını temenni ediyor, kadın kooperatiflerimizin sayılarının arttığı bir yıl geçirmeyi diliyorum.”
Sayın Bakanın konuşmasının ardından Kadın Kooperatifleri Doğu Karadeniz Buluşması sona erdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı