Son Dakika

Vali Mustafa MASATLI Türkiye’nin İlk Yerli ve Milli Kenevir Tohumlarının Ekimini Yaptı

Vali Mustafa MASATLI Türkiye’nin İlk Yerli ve Milli Kenevir Tohumlarının Ekimini Yaptı

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Sayın Cumhur-başkanımız Recep Tayyip Er-doğan Beyefendinin tali-matları çerçevesinde, katma değeri yüksek bir endüstriyel bitki olan Kenevir üretiminin arttırılması çalışmaları kap-samında, Gökhöyük Tarım İş-letme Müdürlüğü arazisinde 34 dekarlık alanda, Türkiye’nin ilk yerli ve milli kenevir türü Vezir’in ekimini yaptı.
Bu kapsamda gerçek-leştirilen tohum ekme etkin-liğinde ayrıca Gökhöyük Tarım İşletmesi Müdürü Hüseyin Yılmaz ile basın mensupları yer aldı. Vali Mustafa Masatlı tohum ekimi öncesinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Bugün ülkemiz tarımı adına önemli bir gelişmeye tanıklık ediyoruz. 2016 yılında yayımlanan tebliğ ile 19 ilimizde kenevir ekilebilmesi için izin verilmiştir. Bu illerden biri de Amasya’dır.
İlimizde faaliyet gösteren Gökhöyük Tarım İşletmesi Müdürlüğü bu konuyla ilgili özel ola-rak görevlendirilmiş ve ilk etapta 40 dekarlık alanda tohumluk kenevir üretimi gerçek-leştirilmiştir. Daha sonra elde edilen bu tohumlarla işletmemiz bünyesinde 1175 dekarlık bir alanda üretime devam edilmiştir.
Bu çalışmalardan sonra Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Ondokuzmayıs Üniversitesi tarafından yürütülen ortak çalışmalar sonucu ‘Narlı ve Vezir’ isimli Türkiye’nin ilk yerli ve milli kenevir türleri geliştirilmiştir.
Bugün ise hep birlikte Türkiye’nin ilk yerli ve milli kenevir türlerinden olan Vezir’in ekimine şahitlik ediyoruz. Bu çalışma ülkemiz tarımı adına son derece önemlidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu alanda belirlediği hedefler doğrultusunda Tarım İşletme Mü-dürlüğümüzde 34 dekarlık alanda yapılan bu ekim, yerli ve milli kenevir üretiminin yay-gınlaştırılması açısından önemli bir başlangıçtır.
Bu çalışmanın Amasya’mıza ve Ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyor, her alanda ol-duğu gibi tarım alanında yerli ve milli üretimi destekleyen ve bizleri teşvik eden Sayın Cum-hurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum.” Vali Mustafa Masatlı daha sonra kullandığı traktör ile Türkiye’nin ilk yerli ve milli kenevir tohumunun ekimini yaptı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı