GÜNCEL HABER

VALİ MUSTAFA MASATLI: ‘VATANDAŞLARIMIZI SU TASARRUFU KONUSUNDA DUYARLI OLMAYA DAVET EDİYORUM’

VALİ MUSTAFA MASATLI: ‘VATANDAŞLARIMIZI SU TASARRUFU KONUSUNDA DUYARLI OLMAYA DAVET EDİYORUM’

Vali Mustafa Masatlı, Esra Masatlı Hanımefendi ile birlikte Valiliğimiz himayesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü yürütümünde düzenlenen ‘Suyu Tasarruflu Kullanıyorum, Geleceğe Güvenle Bakıyorum’ konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.
Programda ilk olarak İl Milli Eğitim Müdür V. Ömer Coşkun bir konuşma yaparak yarışma sürecinin detayları hakkında bilgiler verdi. Vali Mustafa Masatlı ise konuşmasında şunları söyledi: “Su insanların olduğu gibi hayvanların ve bitkilerin en temel ihtiyacı, yaşam kaynağıdır. Tüm canlılar hayatlarını devam ettirmek için suya ihtiyaç duymaktadır. Dünyada son yüzyılda şehirlerde artan nüfus, küresel ısınma ve sanayileşme sebebiyle su talebi artmış ve bu durum temiz içme suyu kaynakları üzerinde baskı oluşturmuştur.
Bu riski azaltmanın yolu mevcut kaynakların verimli kullanılmasından ve bilinçli bir su yönetiminden geçmektedir.
Burada dikkat edilmesi gereken husus, su israfının önlemesi için toplumsal duyarlılık oluşturmaktır. Bir şeyin gereğinden fazla kullanılması bizim inancımızda ve geleneğimizde yoktur. Peygamber Efendimiz (SAV) bir Hadis-i Şerifinde ‘Akan su kenarında da abdest alacak olsan suyu israf etme.” buyurmuştur. Bizler de bu bilinçle hareket etmeli ve sahip olduğumuz doğal kaynaklardan gelecek nesillerin de hakkı olduğunu bilerek hareket etmeliyiz.
2020 yılı sonbaharından iti-baren ülkemiz genelinde ve ili-mizde ortalamanın çok çok al-tında bir yağış gerçekleşti. Ku-raklık tehdidi ile karşılaş-mamak için bizler de çeşitli tedbirleri hayata geçirdik. Bu yıl su tüketiminin büyük bir kısmını oluşturan tarım sek-töründe, sulama ihtiyacı daha az olan ürünlerin ekimini teş-vik edeceğiz. Yine su kaynak-larımızı verimli bir şekilde kul-lanmak adına İl Özel İdaremi-zin sulama yatırımlarını 4 kat arttırıyoruz. Bu süreçte devletin alacağı tedbirlerin yanı sıra halkımızın da duyarlı olması gerekmektedir. Pandemi sürecinde vatandaşlarımızın hijyen konusunda daha özenli davrandıklarını biliyoruz. Bu durum su kullanımını arttırmaktadır.
Muhakkak, koronavirüsten korunmak için hijyen çok önemlidir. Kişisel hijyene dikkat ede-lim, ancak su tasarrufunu da ihmal etmeyelim. Suyumuzu tasarruflu kullanarak daha az yağış almanın olumsuz etkilerini azaltabiliriz. Bugün koruyacağımız her damla, yarın ihtiyaç duya-cağımız suyun bir parçası olacaktır. Bu vesileyle tüm vatandaşlarımızı su tasarrufu konu-sunda duyarlı olmaya davet ediyorum. Unutmayalım ki su kaynaklarında sadece insan-ların değil, diğer canlıların da hakkı vardır.
İşte bu bilinci çocuklarımızdan başlayarak, toplum geneline yaymak için Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, ‘Suyu Tasarruflu Kullanıyorum, Geleceğe Güvenle Bakıyorum’ te-masıyla düzenlenen bu yarışma oldukça önemlidir. Öğrencilerimiz bu yarışma vesilesiyle, hem sanatsal yönlerini geliştirmekte, hem de konu hakkında araştırmalar yaparak farkın-dalıkları artmaktadır. Yarışmaya ilimiz genelindeki öğrencilerimizin birbirinden güzel resim-lerle katılması bizleri ayrıca mutlu etmiştir.
Bu düşüncelerle su tasarrufu konusunda toplumsal farkındalık oluşturmamız için önem taşıyan bu yarışmaya katılan tüm öğrencilerimize teşekkür ediyor, dereceye giren öğren-cilerimizi de kutluyorum.” Konuşmaların ardından Vali Mustafa Masatlı ve Esra Masatlı Hanımefendi tarafından resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Prog-ramda son olarak yarışmaya katılan resimlerden oluşan sergi gezildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı