Son Dakika

Vali Mustafa MASATLI,112 Acil Çağrı Merkezi’ne entegre olması için yapılan toplantıya başkanlık etti

Vali Mustafa MASATLI,112 Acil Çağrı Merkezi’ne entegre olması için yapılan toplantıya başkanlık etti

Amasya Valisi Mustafa MASATLI, ilçe ve belde itfaiyelerinin 112 Acil Çağrı Merkezi bünyesine dahil edilmesi için yapılan hazırlık toplantısına başkanlık etti.
Toplantıda ayrıca Amasya Belediye Başkan Yardımcısı Hasan ŞAHİN, ilçe ve belde belediye başkanları ile itfaiye mü-dürleri ve 112 Acil Çağrı Merkezi yöneticileri yer aldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Mustafa MASATLI, 112 Acil Çağrı Merkez-lerinin ülkemiz genelindeki acil yardım hatlarını tek çatı altında toplanmasının, bu alanda büyük kolaylık sağladığını belirterek şunları söyledi: “Gelişmiş ülke olmanın bir kriteri de afetlerde ve acil yardıma ihtiyaç du-yulan anlarda vatandaşlara en kısa sürede gerekli yardımı ulaştırabilmektir. Bu da ancak devletin elinde bulunan araç-gereç ve insan gücünü koordineli bir şekilde yönetmekle mümkün olmaktadır.
Kadim devlet geleneğimizde tarihi yüz-lerle ifade edilen yıllara ulaşan kurumlarımız vardır. Bu kurumlarımızın başında da polis, jandarma ve itfaiye teşkilatları gelmektedir. Ülkemizde son 18 yılda gerçekleşen büyük değişim ve gelişimin bir yansıması da bu alanda kendini göstermiş ve İçişleri Bakan-lığımız ülkemizin en ücra köşelerine dahi her türlü acil yardımı en kısa sürede sunmak adı-na, 2009 yılında 112 Acil Çağrı Merkezi Projesi’ni Isparta ilindeki pilot uygulamayla başlatmıştır.
Daha sonra bu proje ülkemiz genelinde yaygınlaştırılmış ve ilimizde de faaliyete geçmiştir.
Şu ana kadar Amasya’da Sağlık, Emniyet, Jandarma, AFAD ve Merkez İlçe İtfaiye Teşkilatı sisteme entegre olmuştur. İçişleri Bakanlığımızın talimatları doğrul-tusunda ilçe ve belde itfaiyelerini de sisteme dahil etmek için çalışmalarımızı süratle tamamlamamız gerekmektedir.
Sizlerin de katkılarıyla bu süreci hız-landırmamız, yangınlara, kazalara ve afetlere en kısa sürede müdahale etmemiz açısından büyük önem arz etmektedir.”
Vali Mustafa MASATLI’nın konuşmasının ardından 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü İbra-him ŞİMŞEK tarafından ilçe ve belde itfai-yelerinin sisteme entegre olma süreçleri hakkında bir sunum yapıldı. Sunumdan sonra katılımcıların konuya ilişkin görüş ve öne-rilerini dile getirmesiyle toplantı sona erdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.