Son Dakika

Vali Varol, gerçekleştirilen Ahilik Kültürü Haftası programında vatandaşlarımıza Ahi pilavı ikram edip ziyaret ettiği esnaflarımıza çiçek verdi

Vali Varol, gerçekleştirilen Ahilik Kültürü Haftası programında vatandaşlarımıza Ahi pilavı ikram edip ziyaret ettiği esnaflarımıza çiçek verdi

Vali Dr. Osman Varol, Ahilik Kültürü Haftası dolayısıyla gerçekleştirilen programda vatandaşlarımıza Ahi pilavı ikram etmesinin ardından ziyaret ettiği esnaflarımıza çiçek verdi. Vali Varol, “Ahilik Teşkilatı, milletimizin dünyanın ekonomik ve siyasi hayatına hediye ettiği çok önemli müesseselerden biridir” dedi.

Yavuz Selim Meydanında düzenlenen programa, Vali Varol’un yanı sıra Belediye Başkanı Mehmet Sarı,  İl Emniyet Müdürü Fahri Bulut, Ticaret İl Müdürü Ahmet Akbay, kamu kurum ve kuruluş müdürleri ile vatandaşlarımız katıldı.

Programda birer konuşma yapan Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı İsa Köse ve Belediye Başkanı Mehmet Sarı, ahiliğin öneminden ve kavramından bahsederek, toplum olarak birlik ve beraberliğimizin, kardeşliğimizin daim olması temennisinde bulundular.

Daha sonra kürsüye gelen Vali Varol, konuşmasında, “Ahilik Teşkilatı asılında bizim milletimizin dünyanın ekonomik ve siyasi hayatına hediye ettiği çok önemli müesseselerden biridir. Ahi teşkilatı, ortaya çıktığı dönemde Anadolu’da yaşanan koşulları da göz önüne aldığımızda gerçekten o gün karşılaşılan birçok probleme ciddi bir cevap vermek adına oluşturulmuş çok önemli bir teşkilattır” dedi.

Çalışanların haklarının korunmasının dünyada ancak 20. yüzyılda söz konusu olduğuna değinen Vali Varol, “Tüketici haklarının korunması dünyada ancak 20. yüzyılda söz konusu olup yasal düzenlenmelere kavuşturulmuştur. Yine belirli üretim alanlarında standartlaşma, standartlaştırılma yine ancak 19. ve 20. yüzyılda ortaya çıkmış konuşlardır. Ahilik teşkilatıyla çok güzel bir bütünlük içerisinde bunların tamamını düzenleyip bunun kuşaktan kuşağa aktarılmasını sağlayacak çok önemli bir mekanizma oluşturulmuştur. Yine Ahilik teşkilatı sayesinde belirli iş kollarında çok kıymetli ve özellikle beceriye, liyakate, başarıya dayalı kuşaklar yetiştirilmesi ve üretim alanında o günün şartlarında mükemmelleşmenin sağlanması mümkün olmuştur” diye konuştu.

Ahilik Teşkilatının Türkmen boylarının Anadolu’ya yerleşmesi için gerekli altyapıyı sağlayan temel sosyal kurumlardan bir tanesi olduğunu anımsatan Vali Varol, “Yeri geldiğinde doğrudan savunma faaliyetine katılmıştır. Yeri geldiğinde lojistik olarak savaşan birlikleri, hükümdarları, liderleri destekleyerek bu mücadele içerisinde çok önemli bir yer almıştır. Ve onların oluşturduğu bu kültürel yapı, bu inanılmaz örgütsel hareket yüzyıllarca devam etmiş, bugün günümüze geldiğimizde kendisine esnaflık kavramıyla gösteren o nüvelerin bugünlere kadar taşınmasını sağlamıştır” şeklinde konuştu.

Ülkemizde birlik ve beraberlik içerisinde faaliyetlerini sürdüren tüm esnaflarımız ile işadamlarımıza teşekkür eden ve bereketli kazançlar dileyen Vali Varol, “Esnaf alında mahallenin büyüğüdür. Mahallenin bekçisidir. İnsanların zor günlerinde başvurabileceği bir kapıdır. Esnaflık aynı zamanda dayanışmanın adıdır. Kazancını helal bir şekilde kazandığı o mahale katkıda bulunmanın, oranın sorunlarıyla ilgilenmenin adıdır” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından ilimiz Ahi, kalfa ve çırağına plaket ile Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’ın mektubu verildi. Şed kuşatma ve tiyatro etkinliği protokol üyeleri ve vatandaşlarımız tarafından beğeniyle izlendi. Vali Varol ile Belediye Başkanı Sarı tarafından vatandaşlarımıza Ahi pilavı ikramı yapıldı.

Programın ardından protokol üyeleri ile birlikte esnaflarımızı ziyaret ederek onlarla sohbet eden Vali Varol, haftalarını kutlayarak çiçek verdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.