Son Dakika

Vali Varol, önemli tarihi yapılardan olan Aynalı Mağara’da mimari restorasyon programı öğrencileri tarafından uygulanan bakım çalışmasını inceledi

Vali Varol, önemli tarihi yapılardan olan Aynalı Mağara'da mimari restorasyon programı öğrencileri tarafından uygulanan bakım çalışmasını inceledi

Vali Dr. Osman Varol, ilimizdeki önemli tarihi yapılardan olan Aynalı Mağara’da Amasya Üniversitesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Ziyaret Belediyesi işbirliğiyle mimari restorasyon programı öğrencileri tarafından uygulanan bakım çalışmasını inceledi.

Dış cephesi usta bir taş işçiliğiyle yapıldığından güneş vurduğu zaman parlamasından dolayı ‘Aynalı Mağara’ ismi verilen bu önemli eserin ilimiz turizmine kazandırılması amacıyla Amasya Üniversitesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Ziyaret Belediyesi işbirliğiyle mimari restorasyon öğrencilerince gerçekleştirilen çalışmaları inceleyen Vali Varol, proje hakkında bilgi aldı.

İlimizdeki tarihi ve kültürel eserlerin korunması ile gelecek kuşaklara aktarılmasının büyük önem taşıdığını belirten Vali Varol, öğrencilere çalışmalarında başarılar diledi.

İncelemeye, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, Ziyaret Belediye Başkanı Mehmet Uyanık ile İl Kültür ve Turizm Müdürü Bilal Eken ve diğer yetkililer de katıldı.

M.Ö. 2. yy da Helenistik çağda Amasya’da yaşamış Mitra Rahibi Tes’e ait ve genişliği 9,8 metre, yüksekliği 13 metre olan ayrıca 11. yy.’da Bizanslılar tarafından keşişhane olarak kullanıldığı ve bu kullanımda yapıldığı tahmin edilen renkli duvar resimleri bulunan anıtsal mezarın tonoz kısmında altısı sağda, altısı solda olmak üzere oniki havarinin tasvirleri yer alıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.