Son Dakika

Valiliğimiz İl Özel İdaresi ile PTT Genel Müdürlüğü arasında İLYOS Projesi protokolü imza töreni gerçekleştirildi

Valiliğimiz İl Özel İdaresi ile PTT Genel Müdürlüğü arasında İLYOS Projesi protokolü imza töreni gerçekleştirildi

Valiliğimiz İl Özel İdaresi ile PTT Genel Müdürlüğü arasında İnsan Kaynağı ve Maddi Kaynak Yönetimi Otomasyon Sistemi Projesi (İLYOS) protokolü imza töreni gerçekleştirildi. Protokole imzalar, Vali Dr. Osman Varol ve PTT Genel Müdürü Kenan Bozgeyik tarafından atıldı.

Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen imza törenine ayrıca Amasya Milletvekili M. Levent Karahocagil, Amasya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Erdin Acar ve diğer yetkililer de katıldı.

Vali Dr. Osman Varol imza töreninde yaptığı basın açıklamasında şunlara değindi:

“Projemiz kamuda her zaman önemli sorunlardan birisi olan etkin ve verimli çalışma amacını gerçekleştirmek üzere PTT Genel Müdürlüğü’yle iş birliği içerisinde yürüttüğümüz, Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan bir projedir.

İl Özel İdaremizin hem insan kaynağını hem de maddi kaynaklarını etkin ve verimli bir şekilde değerlendirebilmek için kaynakları izleme, belirli bir standartta kayıt altına alma ve daha sonrasında bu verileri değerlendirerek etkin ve verimli kararlar alma amacına hizmet edecek bir projeden bahsediyoruz. Kısacası geliştirilen bu otomasyon sistemi bizlere, halkımıza hizmet ulaştırmak amacıyla emanet edilen kaynaklar üzerinde minimum zayiatla tasarruf etme imkânı sağlayacak.

Birçok yönüyle gurur duyduğumuz projemizin en önemli özelliklerinden birisi de tamamen yerli ve milli olmasıdır.

PTT Genel Müdürlüğümüz ve alt kurumlarının kendi kaynaklarıyla geliştirdiği ve kendi bünyelerinde kullanmakta olduğu otomasyon sisteminin ilimizin ve İl Özel İdaremizin ihtiyaçlarına cevap verecek teknolojiyle donatılması sonucu oluşturulan bu sistemde, tamamen kendi mühendislerimizin yer alması ve öz kaynaklarımızın kullanılması da bizler için ayrı bir gurur kaynağıdır.”

İl Özel İdaresi ve PTT Bilgi Teknolojileri A.Ş. iş birliğiyle hayata geçirilen protokol şu hususları kapsıyor:

Temelde, kurumun tüm İnsan Kaynağı ve Maddi Kaynak yönetimini tek bir platformdan izleme, kayıt altına alma, değerlendirme ve yönetme imkânı sağlayacak olan İLYOS projesi kapsamında yer alan bileşenlerden;

Sürücü Değerlendirme Sistemi; Sürücülerin saha çalışmalarının sürekli izlenmesini ve raporlanmasını sağlayacaktır. Bu raporlarda, ani hızlanma, sert fren, hız sınırı gibi kontrol sistemleri; sürüş hataları gibi takip modülleri her bir sürücüye güvenlik puanı ve eko sürüş puanı verilmesi suretiyle bir genel puan ortalaması elde edilerek tüm sürücülerin değerlendirilmesi sağlanacaktır. Bu değerlendirmeler üzerinden ödüllendirmeler ve eksik noktalar için ilave eğitimler gibi tedbirler geliştirilerek verim artışı hedeflenecektir.

Araç Takip ve Filo Yönetimi Sistemi; görevli olan aracın kontak açış, kapatış saatleri ve güzergâh bilgilerini almayı sağlayacak, İdareye bağlı tüm araçların İl genelinde nerede olduğu ve an itibariyle çalışıp çalışmadığı, gün içinde kaç saat ve kaç km hizmet verdiği bilgilerinin izlenmesi ve raporlanması mümkün olacaktır. Ayrıca bu sistem ile araca ait tüm işletme işlemleri (sigorta, muayene, ceza, bakım onarım vb.) takip edilebilecektir.

Yakıt Otomasyon Sistemi; İdareye bağlı tüm araçların aldığı ve tükettiği yakıt miktarının anlık olarak izlenmesini ve raporlanmasını sağlayacaktır. Koruma kitleri aracılığı ile yakıt güvenliği sağlanabilecek ve İdareye bağlı akaryakıt dolum tesislerinin ve dışarıdan temin edilen yakıtların miktar kontrolleri ve performans izlemeleri anlık olarak yapılabilecektir.

Güvenlik Kameraları Sistemi, İdarenin merkez ve ilçelerde bulunan tüm yerleşkelerine ait güvenlik kameraları, sisteme entegre edilerek tek ekran üzerinden izlenmesini sağlayacaktır.

Personel Yönetim Sistemi ile; İl Özel İdaresi insan kaynağı verileri sisteme işlenerek personellere dijital kimlikler temin edilecek; böylece mesai ve görev takipleri, yerleşkelere giriş-çıkışlar ve çalışma süreleri kontrol altına alınarak verimliliğin arttırılması ve iş disiplininin sağlanmasına katkıda bulunulacaktır.

Ayrıca sistemde yer alan Araç Görev Formu, bakım onarım araç arıza bildirimi, servis noktaları bilgi formu, lojistik gibi modüller ile sistemin genel işleyiş hızı ve verimliliğin artırılması sağlanacaktır.

Projenin bileşenlerini oluşturan farklı otomasyon sistemlerinin birbirinden bağımsız olarak kamu ve özel sektörde birçok kurum, kuruluş ve şirkette uygulandığını görmek mümkün olsa da Türkiye’de bir ilk olarak, Amasya İl Özel İdaresi için tasarlanan bu sistemde bileşenlerin tamamı bütünlükçü bir yaklaşımla bir araya getirilmiştir. Böylece kurumun bütün insan ve maddi kaynağının tek bir platform üzerinde toplanan verilerle izlenmesi, tek bir ekran üzerinden değerlendirilmesi ve raporlanabilmesi sağlanacaktır. Farklı alanlardan ve bileşenlerden elde edilen verilerin çapraz değerlendirmeleri sonucu yöneticilerin elinde planlamalarını, kararlarını ve uygulamalarını kolaylaştıracak ve verimlerini arttıracak bir altyapı oluşmuş olacaktır.

Amasya İl Özel İdaresi İnsan Kaynağı ve Maddi Kaynak Yönetimi Otomasyon Sistemi (İLYOS)” projesi ile;

– İl Özel İdaresi hizmetlerinde kullanılacak olan araç ve iş makinelerinin yanlış kullanımları ve niyet kaynaklı suiistimallerinin ortadan kaldırılması,

– Çalışmalarda can ve mal güvenliğinin sağlanması,

– Yakıt, zaman ve insan kaynağının daha verimli kullanılması,

– Kaynak ve zaman israfının önüne geçilmesi,

– Yöneticilerin daha sağlıklı ve isabetli kararlar almalarının kolaylaştırılması gibi birçok doğrudan fayda sağlanmış olacaktır.

Türkiye’de bir ilk olan İLYOS projesi kapsamında, Amasya İl Özel İdaresi içerisinde izleme, raporlama ve değerlendirme için bir operasyon odası oluşturulmuştur. İl Özel İdaresine ait toplam 174 araca, araç takibi için “takip çipleri”, yakıt takibi için “taşıt tanıma çipleri”, yakıt güvenliği için “depo kitleri” ve her bir araç için “sürücü tanıma modülü” takılmıştır. Bu sistem sayesinde, araç sürücüsü veya operatörünün kartı tanıtılmadan araçların çalışması mümkün olmayacak ve böylece araçların kim tarafından hangi süre ile nerede kullanıldığı açık bir biçimde bilinerek kayıt altına alınacaktır. Bu kullanım sürelerinde araçların ne kadar yakıt tükettiği ve her türlü kullanım verisi de yine sistemde yer alacaktır. Ayrıca, proje kapsamında sürücülere ve ilgili personellere sürüş güvenliği ve güvenli trafik konularında sertifikalı eğitimler de verilmiştir.

Sürecin başından itibaren PTT Bilgi Teknolojileri A.Ş. yetkilileri ve uzmanları ile yakın bir ilişki içerisinde çalışılmış, oluşturulan ortak çalışma gurupları vasıtasıyla İl Özel İdaresi’nin yasal statüsü, çalışma düzeni ve somut ihtiyaçları doğrultusunda bir yazılım geliştirilmiştir. Bu çalışmayı PTT Bilgi Teknolojileri A.Ş. yetkilileri ve bağlı oldukları, ülke olarak başarılarından gurur duyduğumuz kurumlarımızdan olan PTT Genel Müdürlüğü de çok ciddi bir biçimde ele alarak, diğer illerimize de örnek olabilecek bu çalışmada “Yerlilik ve Millilik” temelinde büyük bir çaba ve özveri göstermişlerdir.

İLYOS projesinin hayata geçirilmesi ve kurumumuza kazandırılması noktasında, projenin baştan sona yol göstericisi, takipçisi ve ufuk açıcısı olarak değerli katkılarını esirgemeyen Sayın Valimiz Dr. Osman Varol’a, projeye katkısı olan tüm kurum ve kuruluşlara, projede görev alan tüm uzmanlara, Özel İdare çalışanlarına ve her iki kurumun üst yöneticilerine teşekkürlerimizi sunuyor, Ülkemizde bu kapsamda bir ilk olan ve alanında örnek teşkil edeceği tarafımızca ve PTT Genel Müdürlüğü’nce düşünülen “Amasya İl Özel İdaresi İnsan Kaynağı ve Maddi Kaynak Yönetimi Otomasyon Sistemi (İLYOS)” projesinin ilimiz Özel İdare hizmetlerine, PTT Genel Müdürlüğü’ne ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.