Gündem

VERGİ BORCU OLMAYAN BELEDİYE

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, 30 Milyon liranın üzerinde ödeme yap-mak kaydıyla belediyenin tüm vergi borçlarını sıfırladıklarını söyledi.
31 Mart 2019 seçimlerinden bu yana yönet-tiği belediyenin birikmiş vergi borçlarını karşı-larken esnaflara olan borçlarını ve personel maaşlarını dü-zenli ödediklerini belirten Başkan Sarı, tasarrufu ön planda tutmaya önem verdiklerine vurgu yaptı.
‘BİZ MİLLET OLARAK, DEVLETE BORCUMUZU ÖDEMEKLE MÜKELLEFİZ’
Belediyenin birikmiş vergi borcunu sıfırladık-larını, yeni hedeflerinin SGK’ya olan borçları da ödemek olduğunu söyleyen Başkan Sarı açıklamasında şunları kaydetti;Geçmişe bakmadan fakat, geçmişte-ki tecrübeleri de akılda ve hafızada tutmaktan ziyade, bir program dahilinde def-terden görerek ilerliyoruz. Alışılagelmiş bir şey var belediyeler vergi ve SGK’ya olan borçlarını ödemezler. Bir gün elbet hallolur diye tüm Belediye Başkanları umutla beklerler. Ne derece doğrudur bile-mem ama olayın açıklaması şu, Türkiye’deki belediyeler içinde en borçsuz bele-diyeyiz.
Vergi borcu olmayan belediyeyiz. Bundan iki ay önce takriben 40-50 milyon-luk bir borcu kapattık. Vade farklarını da düştüğümüzde ortalama 30 milyon lira ödemek kaydıyla Amasya Belediyesi’nin tüm vergi borcunu sıfırladık” dedi. ‘HES’İN AYLIK GELİRİ 5 MİLYON’
Akdağ’ın eteğine kur-dukları HES’in aylık gelirinin 5 milyon lirayı bulduğunu ve maliyetini bir yıl içerisinde karşıladığını vurgulayan Sarı açıklama-sının devamında;“HES’i yaptık ve masrafını bir yılda amorti ediyoruz. Şu anda devlete ayda 5 milyon lira fatura kesiyoruz. HES’in maliyeti totalde bize 50 milyon liradır.
Bu ay elektriğe gelen zamla zannediyorum 5 milyonun üzerinde bir fatura keseceğiz. Maliyeti bu şekilde karşılamış olduk. Ticaret sır meselesidir. Tıpkı gazetecilik, avukatlık, doktorluk gibi…
Gömü bulduğumuz ya da birine bize yardım edin dediğimiz yok. Biz bunları hesabımızı iyi yaparak, dü-şünerek ve istişare ederek karar verip yapıyoruz” diye konuştu. ‘
BİZ AZAMİ TASARRUF YAPARAK ÇALIŞIYORUZ’ Amasya’ya kazandırdıkları büyük projelerin finans-manını göreve geldikleri günden bu yana yaptıkları tasarruf tedbirleri ile sağla-dıklarını sözlerine ekleyen Sarı;“Biz azami tasarruf yapıyoruz. 27 müdürlü-ğümüz var. 27 şoför, 27 aracın lastiğinden tutun benzinine kadar her türlü masrafı olan aylık 500 bin lira giderin önüne geçtik. Biliyorsunuz biz bir mali bütçe hazırlarız. Önümüzdeki ay da bütçe ayı. Göreve geldiğimizde belediyemizin bütçesi 100 milyon liraydı. Zaman zaman kendime soruyorum “Hakikaten biz bunları nasıl yapıyoruz?” diye. Elbette ki bunları biz yapı-yoruz. 2023 bütçemizi geçtiğimiz günlerde mecli-simizde belirledik. Resmi rakam olarak söylü-yorum: 1 milyar 150 milyon lira. Paranın daraldığı, virüs yaşadığımız bir dönemde 2023 yılı bütçemiz bu rakam. Zannediyorum ki Samsun’un dahi böyle bir bütçesi yok.
Çorum’un olmadığını biliyorum.
Büyükşehirlerin bile böyle bir bütçesi yoktur diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.
‘HAYALLERİN ÜSTÜNDE MODERN BİR SOSYAL KONUT PROJESİ OLACAK’
Öncelikli olarak evi olmayan vatandaşlar için 520 dairelik sosyal konut Projesi için düğmeye bastıklarını ve şehir içinde satış ofisi hazırladıklarını ifade eden Başkan Sarı;”Bizim binalarımız Amasya’da kimsenin hayal edemeyeceği kadar modern olacak. Projesini Ankara’da bir firmaya hazırlatıyoruz. “Hilal Konutları” adıyla hemşehrilerimizle bulu-şacak olan bu projemiz için şartlarımız 1- Eviniz olmayacak, 2- Ön kabul ücreti toplam bedelin %20-30′ u kadar olacak, 3- 1 yıl ödemesiz, 10 yıl vade tek fiyat şeklinde olacak. Tefe-tüfe gibi fark olmadan aldı-ğınız fiyat üstünden kolay ödeme şartlarıyla bugünkü piyasa fiyatının %30 altında kar amacı güdülmeden, içerisinde tüm sosyal tesis-lerin ve yaşam alanlarının olacağı, modern bir proje olacak. Yerimiz Kirazlıdere’de.
Burada en güzel özellik olarak hanımlarımızın en fazla vakit geçirdiği alan olan mutfaklar geniş tutu-lacak. Güneş almayan hiç bir odası olmayacak. Mutlak suretle aydınlık olacak. Yerimizin jeolojik çalışma-larını yaptırdık. Vatandaşımızla anlaşıp evi sattığımızda vatandaşımız anlaşılan bankaya gidecek. Yani krediyi de biz çıkarmış olacağız. Kredimiz şu an ki kredilerin çok aşağısında. Onu da çıkardık, bir problem yok.
Cenab-ı Allah’ın yarattığı kullara her türlü imkanı sağlamak için aracılık yapıyoruz. Her zaman söylüyoruz tek isteğimiz hayır duası alabilmek.
”‘TELEFERİK PROJEMİZ İHALEYE AÇILIYOR’
30 yıldır Amasya’nın hayali olan teleferik ’in ihalesi için gün sayıldığını söyleyen Belediye Başkanı Sarı açıklamasının deva-mında;“Görmeden, yaşama-dan insanların konuşması çok yanlış. Bilmeden konuş-mamak gerek.
Ben diyorsam ki bu iş olacak, olmama şansı yok. Geldiğimiz gün söylediğim gibi Amasya dönüşecek, Amasya gelişecek, Amasya güzelleşecek. Mücadelemizin hepsi bunun için. Verdiğimiz sözlerden, başladığımız işlerden bitmeyen olursa gelip sorana hesabını veririz. Ben de bir insanım, etten kemikten yaratıldım. Bir kalp taşıyorum. Hak etmediğim, hoş olmayan laflar var. Mesela teleferik projemiz için “30 senedir söylenip duruyor. Bu da söylüyor, yapamayacak” diyorlar. Göreceksiniz 30 yıldır hayal edip gerçek-leştirilemeyen büyüklerimin hayalini ben gerçekleş-tireceğim. Bun un dışında Hilton Oteli’ni yapıyoruz. Bu öyle basit bir şey değil. Çorum, Tokat, Ordu, Giresun, Sinop… Sivas yaptı, kapattı. Nüfusumuzun ölçeğinde başka yerde yapılması mümkün değil. Hilton kendi gelmedi. Biz çabaladık” ifadelerini kullandı.
‘YİĞİT DÜŞTÜĞÜ YERDEN KALKAR’
17 yıl aradan sonra profesyonel lige çıkarttıkları Amasyaspor’un hak ettiği yerlere geleceğini vurgulayan Sarı;“Amasya-spor için yiğit düştüğü yerden kalkar diyorum. Bu konuda geçtiğimiz günlerde arkadaşlarımızla görüşme yaptık. Yaraya merhem sürmek değil, tedavi yapacağız. Şampiyon ola-cağız. Yola yeni çıkıyoruz. Amasyasporumuzun üzerinde nazar olduğunu düşünüyorum.
İnşallah başaracak, kabus yok. Başaracağız, başaracağız, başaracağız. Başka yolu yok.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.