GÜNCEL HABER

Yağışlar şimdilik toprağı suya doyurdu”

Yağışlar şimdilik toprağı suya doyurdu”

Amasya’da son günlerde yağan yağmur ve kar kuraklık endişesi yaşayan çiftçilerin yüzünü güldürdü.
Bu yıl küresel ısınmanın etkisiyle düşük seyreden yağışlar tarımsal kuraklık riskini de doğurmuştu. Ancak son dönemde arka arkaya yağan karla birlikte çiftçinin de u-mudu arttı.
Amasya Merkez Saz Köyü’nde çiftçilikle uğraşan Ercan Kahyaoğlu gazetemize yap-tığı konuşmasında şu ifadeleri belirtti; Amasya merkez saz köyünde uzun zaman sonra yağan yağmur ve kar sevinci yaşa-nıyor. Özellikle Kasım ve Aralık aylarında beklenen yağışların olmaması nedeniyle kara kara düşünen Saz köyündeki çiftçi-ler,Mart ayında beklenen mevsimsel yağış-ların gerçekleşmesiyle sevince boğdu.
Yağmurun yağmadığı zamanlarda özel-likle buğday ekili alanları kuraklık riski ile karşı karşıya kalan Çiftçi Kahyaoğlu, 3 gün-dür etkili olan sağanak yağış sonrası derin bir nefes aldık.
Her yıl kuraklık endişesinin yaşandığı Amasya’da mart ayında çiftçiyi sevin-direcek oranda yağış ocak ve mart arasında düşüyor.
Bahar gübresini toprakla buluşturan, mısır,buğday, pancar gibi ürünlerin ekimi için toprak hazırlığını yapan çiftçiler son za-manlarda yağan yağışla birlikte ekimlerini sürdürdüler.
Kahyaoğlu, yağışların böyle devam et-mesi durumunda verimin artacağını söylüyor. Kiraz başta olmak üzere kent genelinde çiftçiler ekinlerinin tarlada kalacağı korkusunu yaşadı. Ekim ve Kasım ayında kuraklık çanları çalarken Mart ayında yüzleri güldürdü. Arazilerinin boş kalacağı korkusunu yaşadıklarını söyleyen Çiftçi Kahyaoğlu, ”Amasya’mızda yağışlar ekim ve kasım ayında olmadı. Ocak ayına kadar kar ve yağmur olmayınca yaz ayında verim alamayacağımızı düşündük.
Allaha şükür Şubat ve Mart ayında ya-ğışlar kendini gösterdi. Ekinlerimiz su, fi-danlarımız can suyu gördü.” dedi.
Rekolte kaybını bu yıl yüzde 50 lere ka-dar çıkacağından korktuklarını belirten Kahyaoğlu, ”Yağışlar olmayınca bu yılki verimin düşük olacağını düşündük. Kiraz ağaçlarımız susuz kalacak ve tarlalarda yetişen ürünler, bahçelerdeki kayısı ve erik-lerin büyük ölçekte yarı yarıya düşecekti. Yağışlarla birlikte bu korkumuz azaldı.” ifa-delerine yer verdi.
“Yağışlar şimdilik toprağı suya do-yurdu”
Aralıksız sağanak yağışlardan sonra Saz Köyü’ndeki hububat ekili alanların nefes aldığını belirten bir diğer çiftçimiz İdris Bü-yük ise, “1 hafta boyunca köyümüzde gece ve gündüz aralıksız yağan sağanak kar ve yağmur yağışları şimdilik toprağı suya do-yurdu.”dedi
Bundan sonraki süreçte de yağışların devam etmesi halinde toprağın suya doy-ması ve yer altı sularının yükselmesi tarım arazilerine nefes aldıracak.
Bu sayede saz köyümüzdeki kuraklık ve hububat ekili alanlardaki makarnalık ve ek-meklik buğday ile arpa ve kiraz hasadında Allah’ın izni ile bu yıl köydeki üreticileri-mizin bolluk ve bereketli gelir elde etme-lerini bekliyorum.
Saz köyün’ndeki suya doyuran 1 haftalık sağanak kar ve yağmur yağışları kuraklık korkusunu şimdilik ortadan kaldırdı düşün-cesindeyiz.
Bu yağışlar köyümüzdeki çiftçilerimizin kuraklık korkusunu şimdilik ortadan kal-dırdı. Allah’ın izni ile mevsim yağışlarının devamını bekliyoruz” şeklinde konuştu

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı