Son Dakika

Yapılandırma süresinin 1 ay uzatıldı

Amasya Defterdarlığından yapılan duyuruda yapılandırma süresinin 1 ay uzatıldığını, son başvuru tarihinin 30.09.2021 olduğu belirtildi.
Yapılan duyuruda, “Bilindiği üzere 7326 sayılı Bazı Alacakların yeniden yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına ilişkin Kanun 9 Haziran 2021 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğü girmiştir.
7326 sayılı Kanunun yapılandırma ile ilgili 2, 3, 4, 5 ve 6 ncı mad-delerinden yararlanamak için 31/8/2021 tarihine kadar vergi dairelerine (Kanu-nun 3 üncü maddesi kapsamında olan idari para cezaları ile ecrimisiller için ilgili idarelere) yapılması gereken başvuru, bildirim ve beyan süreleri bulunmakta idi.Ancak 7326 sayılı Bazı Alacakların yeniden yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına ilişkin Kanun’un 9/16 maddesinin verdiği yetkiye istinaden, Cumhurbaşkanlığının 27/08/2021 tarih ve 31581 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan 4420 sayılı Kararı ile 1 ay uzatılmıştır.
Buna göre yapılandırma hükümlerinden yararlanmak için 30.09.2021 tarihi bitimine kadar başvu-ruda bulunulması yapılandırılacak alacaklara ilişkin peşin veya taksit ödemesinin 01.11.2021 tarihi bitimine kadar (31.10.2021 tarihinin tatile rastlaması nedeniyle) yapılması gerekmektedir.
Öte yandan yapılandırmaya ilişkin peşin ödeme veya 1. taksit ödemesi dışındaki diğer taksitlerin ödeme sürelerinde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır.
Yani başka bir anlatımla onlara birer ay ilave söz konu-su değildir. Ödemelerin ödeme planına göre yapılması zorun-ludur.
Görüldüğü gibi devleti-miz vatandaşların borç yükün-den kurtulmasına yönelik her türlü çaba ve gayreti göstermekte ve dolayısıyla kolaylığı da sağlamaktadır.
Toplumun her kesimini ilgilendirebilecek nitelikte bir Kanun olan bu yeni yapılan-dırma Kanunundan yararlan-mak için bir an önce başvuru-ların yapılması ve imkânlar dâhilinde peşin ödemelerin seçilmesinde yarar olduğu,
Ayrıca, COVİD-19 pandemisi nedeniyle başvurularınızın (www.gib.gov.tr) adresinde yer alan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması üzerinden elektronik ortamda ya da posta yoluyla yapılması ve ödemelerde de kredi kartı veya banka kartı ile İnte-raktif Vergi Dairesi üzerinden veya anlaşmalı bankalar aracılığı ile ödeme yöntemlerinin tercih edilmesi gerektiği,
7326 sayılı Yapılandırma Kanununa ilişkin tüm sorularınız için internet sayfamızı (gib.gov.tr) inceleyebilir, sosyal medya hesaplarımızı takip edebilir, GİB Mobil uygulamamızı indirebilir ve Vergi İletişim Merkezimizi (189) arayabilirsiniz.” Denildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı