Gündem

Yeni Yılda Gıda Güvenliğine ve Kaçak Alkollere Dikkat Edelim”

Amasya İl Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürü İsa KAYA,Yeni yıla girerken dikkat edeceğimiz en önemli hususlardan birinin de Gıda Güvenliği olduğu unutulmamalıdır.”dedi
İsa KAYA açıklamasında şu ifadelere yer verdi; Doğal afetlerin ve pandeminin etkisinde geçen zor bir yılı ge-ride bırakıyoruz. Yeni yıla girerken dikkat edeceğimiz en önemli hususlardan birinin de Gıda Güvenliği olduğu unutulmamalıdır. Öyleyse, sofralarımız için yaptığımız alışverişlerde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir: Yılbaşı sofralarının vazgeçilmez, sağlıklı atıştırmalıklarından olan kuruyemişler, yemeklerin lezzetini artırmak için kullandığımız baharatlar ve bakliyatla hazırlanan mezeler, genel olarak yılbaşı sofralarında ilk sırada yer alıyor.
Açıkta satılan kuruyemiş, kuru meyve veya bakliyatlar uygun koşullarda kurutulmamış ve muhafaza edilmemiş ise mikotoksin içebilirler. Mikotoksinler arasında yer alan aflatoksin karaciğer kanseri etkeni olarak belirtilen bir kimyasal toksindir. Bu nedenle açıkta satılan, nerede ve kim tarafından üretildiği belli olamayan, üzerinde tavsiye edilen tüketim tarihi bulunmayan ürünleri tük etmenizi öneririz.
Kuruyemiş, baharat ve bakliyat gibi ürünleri satın alırken mutlaka ürünlerin resmi kontrolden geçmiş olduğundan emin olun, Tarım ve Orman Bakanlığından izinli olan ürünleri tercih edin.
Alışveriş sırasında çiğ ve işlenmiş ürünleri, hayvansal ve hayvansal olmayan ürünleri ayrı ayrı poşetleyin. Bu ürünleri evimizde de aynı şekilde muhafaza edelim. Her gıdayı kendine uygun saklama koşullarında saklayalım.
Beyaz ve kırmızı eti yıkamadan pişirelim. Pişirilmiş ürünleri ise oda sıcaklığında 2 saatten fazla kalmamasına dikkat edelim. Ilık bekleyen yemeklerde gıda güvenliği riskinin daha yüksek olduğunu unutmayalım.
Gıda güvenliği için alacağımız basit tedbirler, geçireceğimiz tatilin daha sağlıklı olmasını ve gıda kaynaklı yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçmesi açısından önemlidir. Zor bir yılı geride bıraktığımız şu günlerde yeni yıla güzel bir başlangıç yapmak hepimizin hakkıdır.
*Özellikle son zamanlarda sıklıkla rastladığımız kaçak alkolden kaynaklanan ölümleri de altını çizmek istiyorum. Evde alkollü içki üretimi son günlerde gündemde. Yapım malzemelerini internetten, bazı içki büfelerinde hatta aktarlardan bile bulmak mümkün oluyor. Alkollü içki üretiminde etil alkol de metil alkol de kullanılabilir. Eğer rutin ticarette kullanılan etil alkol kullanılıyorsa burada da dozlama yapmak zor olacağından yüksek dozdan dolayı insanların hayatını kaybetmesine sebep oluyor. 3 tip alkol var; bir tanesi rutinde kullanılan etil alkol ticareti yapılan, bir tanesi metil alkol, metanol kaçak kullanılan diğeri de etilen glikol cam antifrizlerinde kullanılan. Bu nedenle alkol kullanan vatandaşlarımız kesinlikle bandrolsüz, resmi olmayan satış noktalarından alkol almamalıdırlar. Sonuç olarak güvenli olmayan noktalardan temin edilen alkoller insan sağlığını önemli ölçüde tehdit etmektedir. Kullanılan kaçak alkoller ölümlere yada insan vücudunda kalıcı hasarlara sebep olmaktadır.
Özellikle bir hususunda altını çizmek istiyorum. Gerek yeni yıl tatili için gerekse güncel yaşantımızda yapacağımız alışverişlerde ve tüketeceğimiz ürünler de israfa yer vermeyelim. Yaşadığımız pandemi döneminde gıdanın önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır. Tarım ve Orman Bakanlığının başlattığı “Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık” projesine hep birlikte katılım sağlayarak israfın önüne geçelim, “Çocuklarımızın tek bir lokmasının dahi israf olamaması için” gıdamızı koruyalım soframıza sahip çıkalım.
Yeni yılın mutluluğunun yaşadığımız tüm olumsuzlukları unutturacağı, güzelliklerin hayatımızı dolduracağı ve ülkemizin refahının artacağı bir yıl olması dileğiyle; yeni yılınız kutlar sağlık ve esenlikler dilerim.”şeklinde konuştu

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı