Gündem

YENİDEN BAŞLAMANIN MUTLULUĞU İÇİNDEYİZ

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Hasan Pezük yak-laşık 7 yıllık aranın ardın-dan Amasya-Samsun ve Amasya-Havza arasında yolcu treni seferlerine uğurlama törenine katıldı.
Töreni ilk seferine uğur-lamadan önce bir konuşma yapan TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Hasan Pezük Sivas-Samsun ara-sında modernize edilen 133 kilometrelik Samsun-Amasya ve 47 kilometrelik Amasya-Havza arasında bölgesel tren işletmeciliğine eskisinden daha konforlu bir şekilde sefere başladı-ğını ve Yılda 200 bin yolcu-ya hizmet vermesi bekledik-lerini söyledi.
YENİDEN BAŞLAMA-NIN MUTLULUĞU İÇİNDEYİZ
Pezük konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdiDemiryolu tren işletmeciliğinin lider markası olan TCDD Taşımacılık, 1213 kilomet-resi yüksek hızlı, 219 kilometresi hızlı ve 11 bin 590 kilometresi konvansiyonel olmak üzere toplam 13.022 kilometre demiryolu ağında tren işletmeciliği yapmaktadır.
Ankara-İstanbul, Ankara-Konya-Karaman, Ankara-Eskişehir ve Kara-man-Konya- İstanbul, hatlarında işletilen yüksek hızlı trenlerle, ülke nüfu-sunun yüzde 33’üne doğru-dan, nüfusun yüzde 47’sine ise otobüs ve konvansiyonel tren bağlantılı olarak hizmet sunulmaktadır.
Yüksek hızlı trenlerle günde ortalama 25 bin yolcuya hizmet veren TCDD Taşımacılık, anahat ve bölgesel trenlerinde günde 45 bin yolcuyu, Başkentray Da günde 35 bin yolcuyu, Marmaray’da ise günde ortalama 505 bin yolcuyu gideceği yere ulaştırmak-tadır.
Pandemi öncesinde, 164 milyon olan yolcu sayımızı 2022 yılında 190 milyonun üzerine çıkarmayı hedefliyoruz.
Ülkemizin dört bir köşesinde ulaşım hizmetini en iyi şekilde sunma gayreti içerisinde olan Kuruluşu-muz, bölgesel trenlere ayrı bir önem vermektedir.
Ülkemizin batısından doğusuna kadar 37 şehri adeta birbirinin banliyösü haline getiren bölgesel trenlerimiz, bölgelerinin ekonomik, sosyal ve kültürel hayatına canlılık getirmek-tedir.
Günde ortalama 33 bin vatandaşımıza hizmet veren bölgesel trenlerimizle 2022’nin ilk 6 ayında 5.3 milyon yolcu taşındı.
İş, eğitim, ziyaret gibi ihtiyaçları için yakın ve orta mesafeli şehirler arasında her gün gidip gelmek durumunda olan yolcularımız, bölgesel trenlerimizi kullanarak hem zamandan hem paradan tasarruf yaparken, trenle-rimizin sağladığı güven, konfor ve rahatlığı da yaşamaktadır.
Özellikle pandemi döneminde sınırların kapandığı, karayolu taşımasının dolayısıyla ticaretin durma noktasına geldiği süreçte demiryol-larımız, üreticimizin, sanayicimizin ve ihracatçı-mızın yanında yer alarak ticaretimizin devamına destek olmuştur.
Bunun sonucunda 2021 yılında hem yurtiçi hem de yurtdışı taşımalarda tüm zamanların rekorları kırılmıştır.
2021 yılında 33,2 milyon tona ulaşarak, tüm zamanların en iyi taşıması yapılmış, bir önceki yıla göre yüzde 11 artış gerçekleş-tirilmiştir. Uluslararası taşımalarımız 4,3 milyon ton olarak gerçekleşmiş ve yüzde 24 oranında artmıştır.
BTK hattı yük taşımalarında yüzde 80,
Avrupa yönü yük taşıma-larında yüzde 23 ve İran yönlü yük taşımalarında yüzde 7 artış olmuştur.
Bakü-Tiflis- Kars demiryolu hattı ve Marmaray ile Avrupa ile Asya ülkeleri arasında kesintisiz demiryolu ulaşımı sağlanmakta, bu sayede Ülkemizin küresel ticarette etkinliği artmaktadır.
Bugün yük trenlerimiz, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı ve Demir İpek Yolu olarak adlandırılan Orta Koridor üzerinde Çin’den Türkiye’ye 12 günde, Marmaray Boğaz Tüp Geçi-şinden geçerek Avrupa’ya 18 günde, Rusya’ya 8 günde ulaşmakta, bu sürelerin daha da azaltılması için çalışmalar devam etmektedir.
Böylece, üretim maliyet-leri içerisinde önemli paya sahip olan ulaştırma maliyetlerinin düşürülmesi, sanayicimizin ürünlerini ekonomik ve hızlı bir şekilde pazarlara ulaştırılması ile rekabet gücü artarken ülke kalkınmasına önemli katkı sağlanmaktadır.
1924 yılında inşaatına başlanacak 1931 yılında işletmeye açılan ve 2015 yılına kadar neredeyse el değmeyen Samsun–Kalın Demiryolu Hattının Rehabilitasyon Projesi, 2003 yılından beri uygulanan demiryolu öncelikli politi-kaların bir sonucu olarak hayata geçirilmiştir.
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle, tüm alt ve üst yapısı yenilenerek hizmete açılan 431 kilometre uzunluğundaki Samsun-Sivas Demiryolu Hattında yük taşımacılığına 1 Kasım 2020 tarihinde başlanmıştır.
350 Milyon Euro’luk bir yatırımla hat kapasitesi ve kabiliyeti artırılan hat, hem doğu, hem de güney aksa giden bir hat olması nedeniyle, Karadeniz’e bağlantı noktasında çok güçlü bir işlev görmektedir.
Günde 200 yük tren seferiyle 91 bin ton yükü ulaştıran Kuruluşumuzun en önemli yük koridorlarından birisi olan Samsun-Sivas demiryolu hattı, Samsun Limanı bağlantısıyla ülkemizin ihracat ve ithalatının en önemli rotalarından birisidir.
Samsun-Amasya hattında tekrar yolcu taşımacılığına başlanılması pandemi nedeni ve hatta devam eden teknik çalışmalar nedeniyle biraz gecikmişti.
Sivas-Samsun arasında modernize edilen 133 kilometrelik Samsun-Amasya ve 47 kilometrelik Amasya-Havza arasında bölgesel tren işletmeciliğine eskisinden daha konforlu bir şekilde bugün yeniden başlamanın mutluluğu içindeyiz.
Yılda 200 bin yolcuya hizmet vermesi beklenen bu bölgesel trenlerimiz, Samsun-Amasya-Samsun arasında sabah ve akşam olmak üzere toplam 2 sefer, Amasya-Havza-Amasya arasında toplam 6 sefer yapacak.
Her iki hattımızda da 4 vagonlu, 262 kişi kapasiteli olan dizel tren setlerimiz ile yolcularımıza rahat, ekonomik ve konforlu bir ulaşım hizmeti sunmayı hedefliyoruz.
Tarihimizde büyük öneme sahip, Kurtuluş Savaşımızın iz bırakan yerleşim merkezleri olan Samsun, Havza ve Amasya’yı birbirine bağlayacak bölgesel trenlerimizin yollarının açık olmasını diliyorum”şeklinde konuştu

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı