Gündem

YERLİ VE MİLLİ TOHUMLAR AMASYA’DA YEŞERİYOR

Yerli ve Milli tohum kullanımının artırılarak, sertifikalı tohum kullanı-mını teşvik etmek amacı ile Tarım ve Orman Bakan-lığımıza bağlı Tarımsal Araştırma Enstitülerinden temin edilen ekmeklik buğday tohumları ile Amasya İl Tarım Müdür-lüğü tarafından İlimizde sulu şartlarda Karaköprü köyünde ve kuru şartlarda Aydoğdu köyünde olmak üzere demonstrasyonlar kuruldu.
Amasya İl Tarım Müdürü Hayrullah GÖKTEKİN kurulan de-monstrasyonları yerinde inceleyerek vejetasyon gözlemlerinde bulundu.
Müdürlüğük tarafından kurulan buğday çeşit de-monstrasyonları İlimize en uygun buğday çeşitle-rinin belirlenmesi ve bu çeşitlerin çiftçilerimize tanıtılması amacı ile kurulmuş olup, ekiminden hasadına kadar teknik elamanlarımız tarafından kontrol edilmektedir. Aydoğdu köyünde kıraç şartlarda kurulan Buğday Çeşit demonstrasyonunda 11 çeşit ekmeklik buğday ekilmiş olup bunlar; Acar, Arif Bey, Altuğ, Nusrat, Yüksel, Değirmen, Altındane, Sakin, Canik, Nevzat Bey ve Kirve çeşitleridir. Verim durumları hasat esnasında belirlenerek verim bakımından öne çıkan çeşitler çiftçilerimize önerilerek bu çeşitleri ekmeleri tavsiye edilecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.