PolitikaGündem

‘YEŞİLIRMAK NEHRİ TEMİZLEME, ISLAH VE REKREASYON PROJESİ BAŞLADI

Yeşilırmak Havzası Havza Yönetim Heyeti Toplantısı Amasya Valisi Mustafa Masatlının Başkanlığında gerçekleştirildi.
Büyük Amasya Otelinde gerçekleştirilen toplantıda Çorum Vali Vekili Hakan Kubalı, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Karaaslan, Havza Yönetimi Daire Başkanı Taner Kimençe, DSİ 7. Bölge Müdürü Köksal Buğra Çelik, DSİ yetkilileri ile bölgemiz ve diğer paydaş kurumlardan temsilciler yer aldı.
Toplantıda konuşan Vali Mustafa Masatlı şunları ifade etti: “Yeşilırmak Havzası ölçeğinde yönetim planlarının hazırlanması, uygulanması, uygulamalarının takibi sürecinde kurumlar arası koordinasyonun sağlanması amacıyla bu toplantımızı düzenliyoruz.
Toplantımızda Yeşilırmak Havzasının korunması, geleceğinin planlanması maksadıyla Heyet Üyelerimiz ta-rafından kendi görev alanlarıyla ilgili bilgilendirmelerde bulunulacaktır.
Bunun neticesinde bizler de havzamızda yapılması plan-lanan çalışmaları kararlaştıracBu sene kış aylarında yüksek miktarda kar ve yağmur yağmasıyla birlikte barajlarımız ciddi derecede suyla dolmuş ve toprak verimliliğimizde artmıştır.
Bu yıl ayrıca Yeşilırmak Nehri’nin şehrimizin içinden geçen bölümünde ‘Yeşilırmak Nehri Temizleme, Islah ve Rekreasyon Projesini başlattık. Valilik koordinesinde, Amasya Belediyesi, Amasya İl Özel İdaresi ve DSİ 73. Şube Müdürlüğü ile ortaklaşa yürüttüğümüz bu proje ile Yeşilırmak Nehri ve kollarında oluşan kirlilik ile nedenlerini önlemek, bölgede erozyonu engelleyici çalışmalar yapmak, ırmağın akış rejimini düzenlemek ve çevresiyle birlikte Yeşilırmak’ı cazibe merkezi haline getirmeyi amaçlamaktayız.
Bu çalışmalarda nihai amacımız, bu verimli havzayı tüm güzellikleriyle gelecek nesillere emanet edebilmektir. O bakımdan yapılacak olan çalışmaların çok kıymetli ve önemli olduğunu burada özellikle ifade etmek istiyorum.”
Valiliğin konuşmasının ardından toplantıda, Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü Havza Yönetimi Daire Başkanı Taner Kimençe, ‘Havza Yönetim Planlarının Takibi’ üzerine sunum yaptı. Toplantı katılımcı kurum ve kuruluşların temsilcilerinin Yeşilırmak Havzası Yönetimine ilişkin görüş ve önerilerini sunmasıyla sona erdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.