Son Dakika

Yılbaşı denetimi yapıldı

Yılbaşı denetimi yapıldı

Amasya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü gıda kontrolörleri ile İl Emniyet Müdürlüğü personellerinin iş birliği içerisinde yürüttükleri çalışmalar dahilinde açık alkollü içki tüketilen işletmeler ve perakende alkollü içki satışı yapan işletmelerde yılbaşı denetimleri yapıldı. Yapılan Alkollü içkilerin denetimi İl Müdürlüğü kontrol görevlileri tarafından 5996 sayılı Kanun çerçevesinde, Türk Gıda Kodeksi Distile Alkollü İçkiler Tebliği kapsamında dağıtım, depolama ve satış aşamalarında yapıldı. Denetimler rutin denetimler, bakanlık programları, savcılığın talimatları, Emniyet Müdürlüğünün 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanununa göre Alo Gıda ve diğer kanallardan gelen şikâyet/ihbar denetimleri olarak gerçekleştirildi.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve iç mekan
Alkollü içki sunumu yapan restoranlar gibi toplu tüketim yerlerinde saklama ve sunum koşullarının denetimi yapılmakta, sunulan içkilerin sahte olup olmadığı sorgulanarak geriye doğru izlenebilirlik kontrolü de dâhil olmak üzere tüm kontrolleri yapıldı. Denetimlerde etiket kontrolü, bandrol kontrolü yapılırken, etiket kontrolünde Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Yönetmeliğine uygunluk arandı.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, oturan insanlar ve iç mekan
Şüphe arz eden durumlarda veya kaçak ya da sahte içkilere rastlanılması durumunda vatandaşların 7 gün 24 saat hizmet veren Alo 174 Gıda Hattını arayabileceklerini belirten yetkililer, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu gereği hijyen şartlarına uyulup uyulmadığı, kullanılan ve tüketime sunulan gıdaların sağlıklı olup olmadığı, tüketime sunulan içkili mamullerin son tüketim tarihlerine riayet edilip edilmediği, işyerinin ticari faaliyet gösterebilmesi için gereken belgelerini alıp almadığı konularında kontroller yapıldı.
Yetkiler, işletmelere gerekli uyarılar yapıldığını belirterek, denetimler planlı bir şekilde artarak devam edecek.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.