Gündem

YILBAŞINDA AMASYA’DA 4 GÜN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULAMASI

YILBAŞINDA AMASYA’DA 4 GÜN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULAMASI

Cumhurbaşkanı ERDOĞAN Türkiye genelinde sokağa çıkma yasağı sınırlaması uygu-lanacak dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhur-başkanlığı Kabine toplan-tısının ardından önemli açıkla-malarda bulundu. Coronavirus tedbirleri kapsa-mında geçerli olan hafta sonu sokağa çıkma yasağının ikin-cisi bu hafta sonu uygulandı.
Yeni tedbirler gündemde yer alırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, 31 Aralık perşembe saat 21.00’dan itibaren kısıtlama uygulanacağını ifade etti.
SOKAĞI ÇIKMA KISITLAMASI
Erdoğan, ”31 Aralık 2020 saat 21.00’dan 4 Ocak 2021 05.00’a kadar sokağı çıkma kısıtlaması uygulanacak” dedi.
ESNAFA DESTEK AÇIKLAMASI
Yıl sonuna kadar yüzde 20’den yüzde 10’a indirdiğimiz kiralardaki stopajın uygulanma süresini 1 Haziran’a kadar uzatıyoruz. Yüzde 18’den 8’e indirdiğimiz işyeri kiralama hiz-metlerindeki KDV oranını 1 Haziran’a kadar yüzde 8 olarak uygulamaya devam edeceğiz.Yıl ortasında başlattığımız konaklamadan, yeme içmeye, yolcu taşımacılığından bakım onarıma kadar KDV indirimlerin sürelerini 1 Haziran’a kadar uzatıma gittik. Toplam 1 milyon 239 bin 438 kişiyi bulan bu kesime 3 ay süreyle ayda bin lira destek ödemesi yapacağız. Hibe şeklinde vereceğiz esnaf destek ödemesinden taksi, dolmuş, servis işletmecisi, pazarcı, lokantacı, kadın erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş, düğün işletmecisi gibi kesimler faydalanacaktır. Böylece toplamda 3 milyar 718 milyon liralık desteği esnafımızın hizmetine sunmuş oluyoruz. Kira desteğini basit usule tabi olmanın şartlarını belirledik. İşyeri kira olan esnafımıza 3 ay süreyle büyükşehirlerde 750 lira diğer şehirlerde aylık 500 lira kira desteği yapacağız. Bu iki destek kalemi çerçevesinde 3 ay boyunca toplamda 5 milyar lira esnafımıza hibe desteği sağlamayı planlıyoruz.
Turizm tesisleri ile deniz turizmi tesislerinin kira, kesin izin, kesin tahsis, irtifak hakkı, kullanma izni, yararlanma, hasılat payları, ecrimisil ödeme sürelerini 1 yıl süreyle erteliyoruz. Ülkemizde hasta, ağır hasta ve vefat sayılarında azalmış olduğunu görüyoruz.
“BELİRLENEN KOŞULLARI YERİNE GETİRMEK KAYDIYLA YÜZ YÜZE EĞİTİME GEÇİLECEK”
Milli Eğitim Bakanlığı’ndan da konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nda alınan karar gereği, ana sınıfları hariç, tam gün hiz-met veren resmî ve özel tüm anaokulları, Kovid-19 tedbirleri kapsamında belirlenen koşulları yerine getirmek kaydıyla, yarından (15 Aralık) itibaren yüz yüze eğitime geçecektir.”dedi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.