Son Dakika

YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLADI

YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLADI

Koronavirüs salgını nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yüz yüze eğitime verilen ara bitti.1 Mart’ta eğitim-öğretime geçişi planlanan tüm okullarda yüz yüze eğitime 2 Mart’ta başladı. Eğitim-öğretim faaliyetlerine, illerin salgın koşullarına göre, ‘yerinde karar’ uygulamasına bağlı olarak devam edilecek. 15 Şubat’ta tüm köy okullarında başlayan yüz yüze eğitimin bugün başlanması bekleniyordu. Amasya İl Hıfzıssıhha kurulu tarafından ilkokul 1, 2, 3, 4. sınıf öğrencilerle 8 ve 12. sınıf öğrencileri de yüz yüze eğitime 2 Mart salı günü başlanmasına karar verdi.
Amasya Valiliğinden yapılan açıklamaya göre; ‘1 Mart 2021 pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar çerçevesinde her ilimizde içerisinde bulunduğu ilan edilen risk grubu seviyesine dair belirlenen kurallara göre Hıfzıssıhha Kurullarınca gerekli adımlar atılacaktır’ dendi.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla geçtiğimiz cuma günü yüz yüze eğitim uygulamalarına ilişkin illere yazı gönderildi. Yazıda, “1 Mart 2021 tarihinden itibaren de mesleki ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı Anadolu liseleri, güzel sanatlar liseleri ve spor liseleri derslerine ait uygulama kazanımlarının yüz yüze eğitimlerine tüm sınıf seviyelerinde başlanacaktır.” bilgisi paylaşıldı.
ilkokullar ile 8’inci ve 12’nci sınıf öğrencilerinin seyreltilmiş yüz yüze eğitime başlayacağını duyurmasının ardından Amasya İl milli Eğitim Müdürlüğü, okullarda dezenfeksiyon çalışması başlattı.
OKULLAR YÜZ YÜZE EĞİTİME HAZIR
Amasya İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Coşkun, “Bizim amacımız, velilerimize öğrencilerimizin tam güvenli temiz bir hijyen ortamına sahip olacakları bilincini vermek. Veliler, çocuklarını gönül rahatlığıyla yüz yüze eğitim için okullarına gönderebilirler. Her türlü tedbiri almış durumdayız.” dedi.
Coşkun, Amasya il genelinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında yüz yüze eğitim faaliyetlerinin güvenli bir biçimde sürdürülmesi amacıyla MEB ile TSE işbirliğinde hazırlanan “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu” kapsamında alınan önlemler uygulandığını söyledi.
İlkokullar ile 8 ve 12’ler 2 Mart’ta okulda
İllerin salgın koşullarına göre, tüm ilkokullar ve bu ilkokulların bünyesindeki ana sınıflarında haftada 2 gün 12 ders saati yüz yüze eğitim yapılacak. Diğer ders saatleri uzaktan eğitim yoluyla işlenecek. Ortaokul 8. sınıflarda belirlenen dersler, haftada toplam 22 ders, imam hatip ortaokulu kademesinde ise haftada 24 ders şeklinde yüz yüze işlenecek. Diğer ders saatlerinde ise uzaktan eğitime devam edilecek. Yüz yüze eğitim dışında kalan tüm dersler uzaktan eğitim yoluyla tamamlanacak. İlkokul ve ortaokul kademesinde eğitim veren özel eğitim okulları ve özel eğitim anasınıfları ile diğer okullar bünyesindeki özel eğitim sınıflarında da 2 Mart itibarıyla haftada 5 gün yüz yüze eğitime başlanacak. Bilim ve Sanat Merkezleri de programları dahilinde yüz yüze eğitime geçecek. Özel eğitim okulları ve sınıfları, özel gereksinimli öğrenciler için de aynı tarihten itibaren yüz yüze eğitim vermeye başlayacak. 2 Mart itibarıyla 12. sınıflarda dersler, haftada en az 16, en fazla 24 saat olacak şekilde planlanacak. Liselerde sınavlar yüz yüze yapılacak. Meslek liselerindeki tüm kademeler de uygulama eğitimlerine 2 Mart’tan itibaren yüz yüze başlayacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.