Yazarlar

Zaman

Zaman,bir süre belli bir vakitin ilerleyişi ama asla geri alınamayan sürekli akan bir ölçü birimidir.Zamanın kıymeti mutlaka bilinmedir.
Çünkü geçen zamanı 1 dakika bile olsa asla ve asla mümkün değildir. Bu hayatta keşke kelimesi kullanmamamız için zamanında yapılan hatalar olsun , yanlışlar olsun çok düşünülüp söylenmeli yada hayata geçirilmelidir.
Basit insanlar zamanı nasıl öldüreceğini , düşünceli insanlar ise zamanın nasıl kazanılacağını düşünür .
Aslında zamanın insanların hayatında bazılarının zamanın bian önce geçmesini isterken , bazılarımız ise zamanın durmasını ister. Bu insanların içinde bulunduğu mutlu,mutsuz yada pisikolojik nasıl bir duyguda olduğunu belirtir. Mesela şuan birinin hayatında ki en mutlu anı ise zamanı durdurmak ister , hiç geçmesin ister. İnsanız ya cezaevinde olan bir kişi, yada , kafasında bazı şeyleri bitiremeyen kişi zamanla herşeyin iyi olacağına inanıp ömründen belli bir sürenin hızla geçmesini ister. Ama ne yazıkki her istenilen istenildiği gibi olmuyor , biz zamana müdahale edemeyiz , zamanın rutin bir ilerleyişi vardır.
Acı çekmesi gereken çekecek, mutlu olması gerekende bir süre o mutluluğu yaşayacak. Zaman kimine dost,kimine düşman- kimine acı, kimine tatlıdır.
Zaman öyle bir kavramdır ki hiç bir şeyin ne zaman olmasını kestiremeyiz, sadece tahminlerle ilerleriz. Aslında zaman güzel bir hediyedir.
Bir insanın bir insana verebileceği mükemmel bir hediye de zamandır,o kişiye zaman ayırmasıdır. O yüzden en büyük zaman hırsızlığıda kararsızlıktır. Birine ayıramadığımız zamanın yüzlerce katını o kadar boş yerlere harcıyoruz ki farkında bile olmadan.Ama önümüzde ki bir dakikanın bile garantisi yokken, yarın pişman olma duygusu yaşamamak için zamanında değer bilinmelidir. Sonra saatlerinizi de harcamak istesenizde harcayamazsınız. İnsanlar hayatlarında boşa zaman harcadıklarını düşündüğü şeyleri hayatından çıkarmalıdır elbette , lakin zamanın harcanması gereken kıymetli şeyleri de bilmelidir. Sonuç olarak geçmişte , gelecekte insanın elinde olmayan bir durumdur.
O yüzden içinde bulunduğun zamanın (bugünün ) kıymetini bilmeliyiz .Bazı şeyleri beklemekte zaman kaybı olabilir bir taraftan bekleyeceğimize o yöne adım atmalıyız. Beklemeyi bilmek iyi bir duvara hastır. Ne mutlu zamanı geçmeden içinde bulunduğumuz zamanı güzel kullanabilenlere…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı