Son Dakika

Ziraat Odası Başkanı Öksüz; “Her platformda çiftçilerimizin sesini duyurmaya çalışıyoruz.”

Ziraat Odası Başkanı Öksüz; “Her platformda çiftçilerimizin sesini duyurmaya çalışıyoruz.”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ile Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanları arasında tele konferans yoluyla toplantı yapıldı.

Video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen görüşmeye Suluova Ziraat Odası Başkanı Adnan Öksüz Amasya İl Koordinasyon Kurulu Başkanı olarak katılım gerçekleştirdi.

Toplantıda kültürel işlemlerde tarım işçisi ve nakillerinde yaşanan sıkıntılar, 65 yaş üzeri çiftçilerimizin tarım arazilerinde karşılaştığı sorunlar, Üretim için gerekli olan gübre, tohum, ilaç, mazot vb. girdi temininde ve kullanımında yaşanan güçlükler, İhracat, Nakliye ve Pazarlamada karşılaşılan sorunlar, Ödenmeyen destekler ve destek paketleri, Kredi borçları erteleme ve İl ve İlçemizin tarım, hayvancılık sorunları ve bunun yanı sıra temsili ile yetkili olduğumuz çiftçilerimizin talep ve istekleri dile getirilerek ilgili bakanlıklara iletilmek üzere sorunlar ve çözüm noktaları masaya yatırıldı.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Öksüz; “Salgının yaşandığı bu süreçte çiftçilerimizin tüm beklentilerini ilettik. Amasya Merkez ve İlçelerinde bütün üretim meşakkatli bir şekilde yapılıyor. Üretimimizin sevindirici tarafı ihtiyaç fazlası ürünler üretiyoruz. Mayıs ayı içerisinde hasadı yapılacak olan erkenci soğanın Türkiye tüketimi hariç 400 bin ton fazla üretimi vardır. Stok ömrü olmayan soğanın 10 -15 gün içerisinde satılması ve tüketilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra kiraz ve diğer meyveler içinde geçerlidir bu durum. Soğan, kiraz vb. meyvelerin İhracatı ivedilikle açılmalıdır. Akaryakıttaki KDV vergisi % 1 indirilerek aktif çiftçilerimize en kıymetli destek verilmelidir.” dedi.

Görüşmeye Amasya, Tokat, Elazığ, Adıyaman, Malatya, Sivas, Tunceli Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanları katıldı.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ekran ve iç mekanGörüntünün olası içeriği: 9 kişi, yazı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.